Her yaz olduğu gibi bu yaz da insan ihmalinden ve rant düşkünlüğünden kaynaklı olarak orman yangınlarına sinir oluyoruz. Kazdağları, Dersim, Kemer ve İzmir’de yangınlar var. Doğamız yanıyor, biz yine bakıyoruz. Dünya nereye gidiyor, insanlar ormanları yok edip elde ettikleri kâr ile ne kadar yaşayabileceklerini düşünüyorlar bilinmez ama bu şartlar altında geleceğimizin hiç parlak olmadığını söylemek çok kolay.

Hava kirliliğine çare bulamayan Pekin ve Şanghay sakinleri, tanesi 20 dolara satılan temiz hava şişelerinden alıyor. Kanadalı üreticilere göre 1 litre oksijen 150 kez solumak için yeterli. Birilerinin kârı artacak diye bir gün bizler de temiz havayı satın almak zorunda kalacağız. Aynı şu an aslında en temel hakkımız olan suya para veriyor oluşumuz gibi. Bunlar hayal veya kötülük dolu senaryolar değil, bunlar tam da kötü insanın bizi getirdiği acı ve gerçek sonuçlar. Eğer geç kaldığımız mücadeleye başlamazsak son pişmanlık faydasız olacak.

***

Kazdağları’nda dört ayrı noktada orman yangını çıktı. Kundaklama ihtimali üzerinde duruluyor. Bir ay önce de kundaklanma yaşanmıştı.

Balıkesir’in Edremit İlçesi’ndeki Kazdağları’nın Şahinderesi Kanyonu yakınlarında orman yangını çıktı. Dört ayrı noktadan başlayan yangını söndürme çalışmalarında fırtına nedeniyle sıkıntılar yaşanırken, sabotaj şüphesi ağırlık kazanıyor.

Şahinderesi Kanyonu yakınlarında, orman yangını çıktı. Altınoluk Mahallesi’nin yukarı kısımlarında bulunan Şahinderesi Kanyonu bölgesindeki yangına 2 yangın söndürme uçağı, 4 helikopter, 24 arazöz ve 2 dozer ile müdahale edilmeye başlandı. 4 ayrı noktada aynı anda çıkan ve kundaklama şüphesi bulunan yangını söndürmek için bölgedeki çalışmalar aralıksız sürüyor. Fırtına söndürme çalışmasını güçleştirirken, olayda sabotaj şüphesi ağırlık kazanıyor.

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, “Altınoluk Mahallesi’nin üst kısımlarında Kazdağları ormanlarının Şahindere Kanyonu Mevkii’nde 4 ayrı noktada orman yangını çıktı. İhbarın ardından hemen harekete geçildi ve ilk müdahaleyi 6 dakika içinde helikopterle yaptık. Bölgeye 2 yangın söndürme uçağı, 4 helikopter, 24 arazöz ve 2 dozer sevk edildi. Çok büyük alanda etkili değil, ancak 4 ayrı noktada olması ve rüzgar işi zorlaştırıyor” dedi. Yangınla ilgili bir kişi gözaltına alındı.

Bir ay önce de kundaklanmıştı

Kazdağları’nın Edremit sınırındaki Avcılar Köyü’nün üst kısmında yer alan bölgede de 30 Haziran da kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık bölgede 4 ayrı noktada yangın çıkmıştı. O yangın da kayıtlara kundaklama olarak geçmişti.

Kemer’de de yangın

Antalya’nın Kemer ilçesinde de dün öğleden sonra orman yangını yaşandı.

İzmir’deki yangının nedeni araştırılıyor

İZMİR’in Karşıyaka İlçesi’nde önceki gün 7 hektarlık makilik ve orman alanının zarar görmesine yol açan yangının çıkış sebebi araştırılıyor. Karşıyaka’nın Sancaklı Mahallesi yakınlarında dün akşam saatlerinde makilik alanda yangın çıktı. Bölgeden çıkan alevleri görenler durumu orman ve itfaiye ekiplerine bildirdi. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yangına 35 arazöz, 8 dozer, 3 helikopter, 2 amfibi uçak, 3 iş makinesi ile müdahale ederken, çok sayıda itfaiye ekibi de destek verdi. Yangın bölgedeki ormanlık alana da sıçrarken, havanın kararmasıyla alevlere sadece karadan müdahale edilebildi. Ekiplerin yoğun çalışması sonrasında yangın kontrol altına alınarak söndürüldü. 7 hektarlık makilik ve orman alanın zarar gördüğü yangının çıkış sebebinin belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Aynı bölgede daha önce de iki ayrı yangın çıkmıştı.

Dersim’de binlerce hektar yok oldu

DERSİM’de Pülümür, Hozat, Nazmiye ve Ovacık’ta gerçekleştirilen operasyonlar sonrası başlayan yangınlar binlerce hektarı yok etti. Pülümür’de Rabat tepesi, Hozat’ta Boydaş mevkii ve Aliboğazı bölgelerinde bombardıman sonrasında çıkan yangında binlerce hektarlık alan yandı. Merkeze bağlı Sarıtaş köyündeki yangın da hasara yol açtı. HDP milletvekili Alican Önlü yangınları Meclis’e taşıdı.

Sabah erken saatlerde başlayan yangına İl Orman Müdürlüğü “güvenlik” gerekçesiyle müdahale etmezken, yangın rüzgarın etkisiyle hektarlarca büyüklükteki alana yayıldı.

Yangın söndürme ekiplerinin gelmediği bölgede köylülerin kendi çabalarıyla yangını söndürmeye çalıştığı ve yetkililerin “güvenlik” gerekçesiyle yangına müdahale etmediği belirtildi.

Erzurum’daki yangınlar kontrol altına alındı

ERZURUM’un Oltu İlçesi’ne bağlı Yukarıçamlı Mahallesi’ndeki ormanlık alan ile Şenkaya ilçesinin Atyolu Mahallesi’nde çıkan yangınlar kontrol altına alındı. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangında rüzgar ve yolun olmaması nedeniyle şimdiye kadar yaklaşık 20 hektarlık alan kül oldu. Oltu ilçe merkezinden vatandaşların da götürüldüğü yangın söndürme çalışmalarına Gürcistan’dan Erzurum, Artvin, Ardahan, Giresun’dan ekipler katıldı. Aralıksız olarak karadan ve havadan sürdürülen söndürme çalışmaları sonucu yangın bu sabah kontrol altına alındı.

Alıntı: BirGün, İleri