Okuma süresi: 2 dakika

Devlet–sermaye ortaklığına karşı zeytinliklerini ve yaşam alanlarını savunan bir avuç Yırcalının hikayesini anlattığı Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi adlı belgeseli birçok festivalde gösterilen, ezilenlerin sorunlarına tuttuğu kamerayla tanıdığımız arkadaşımız Kazım Kızıl, 17 Nisan günü şaibeli 16 Nisan anayasa referandumunu protesto eylemlerini takip ederken gözaltına alınmış ve 4 gün sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştır.

Tutuklama gerekçesinin attığı tweetler ile Cumhurbaşkanına hakaret suçlaması olması, gözaltına alındıktan sonra geriye dönük suç isnadı oluşturulduğu izlenimi uyandırmaktadır. Çok açıktır ki bu tutuklamanın asıl nedeni şaibeli ve dolayısıyla gayrimeşru referandum sonuçlarına karşı yükselen haklı halk tepkisinin Kazım’ın kamerasından belgelenmesini ve bu sayede geniş kitlelere ulaşmasını engellemektir. Asıl infial yaratan, halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden, bizlerin halk tepkisini belgelememiz değil, bu tepkiye sebep olan gayrimeşru referandum sonuçlarıyla ülkenin rejimini değiştirmeye yeltenenlerdir.

Kazım Kızıl’ın tutuklanmasını son dönemde muhalif sinemacıları, özellikle belgeselcileri hedef alan baskı ve sansür politikasının bir uzantısı olarak görüyoruz. Halen 150’den fazla gazetecinin hapiste tutulması, yabancı gazetecilere ajan muamelesi yapılması, haber merkezlerinin sabah operasyonlarıyla basılarak editörlerin derdest edilmesi gibi hukuk dışı uygulamalar, totaliter bir rejimin gerçeklerin açığa çıkmasını engelleme telaşından başka bir şey değildir.

Kazım’a yöneltilen bu mesnetsiz suçlamaları kabul etmiyor, meslektaşımızın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Ayrıca bilinmesini isteriz ki, bizler Türkiyeli belgeselciler ve gazeteciler olarak bu baskı ve hukuksuzluklara asla boyun eğmeyecek, yaşadığımız ülkenin gerçeklerini her ne şartta olursa olsun belgelemeye ve dünyaya duyurmaya devam edeceğiz.

İmza listesi güncellenmektedir. Destek olmak isteyenler imzalarını [email protected] adresine gönderebilirler.

Kazım Kızıl kimdir?

Belgesel sinemacı, video-aktivist ve fotoğrafçı… Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi belgeseli ile direnen Yırca halkının sesini duyurmakla kalmamış verilen mücadelenin de bir parçası olmuştur. Her direnişe, eyleme, toplumsal harekete kamerasıyla katılmış, orada olmayanların gözü kulağı olmuştur. Çektiği fotoğraf ve videolar ile gerçeği en saf ve etkili şekliyle göstermiştir. Son olarak tarlalarda çalışan çocukların öykülerini anlatan ve çocukların çalışma koşullarına da tanıklık ettiği Neredesin Arkadaşım? adlı bir belgesel filmi yapmıştır. Filmleri ve videolarını izlemek için tıklayınız.

Kazım Kızıl’a Özgürlük!