Muğla’nın Marmaris Körfezi’ndeki Keçi Adası’ndaki inşaat projesi, kaçak iskele yapıldığı iddiasıyla 2012 yılında belediye tarafından durdurulmuştu. İnşaat faaliyetlerinin devam etmesi çevrecileri kızdırdı.

Marmaris Çevreciler Derneği (MÇD) Başkanı Ahmet Kutengin, Keçi Adası’ndaki çalışmaların ihale şartnamelerine aykırı olduğunu belirterek, çalışmaların durdurulmasını istedi:
“Şartnameye göre herhangi bir amaç için doğal topografyayı, doğal kıyı çizgisini değiştirerek hiçbir faaliyete izin verilmez. Sit alanı olmasına rağmen mevcut binalara ilave yapılmış, ilave çardaklar yapılmış. Deniz dibini değiştirecek hiçbir faaliyet yapılamaz şartı bulunmasına karşın maalesef tadilat molozları ada etrafı denize dökülmüştür. Uzun Devreli Gelişim Planı’nda gösterilen doğal koylarda eğitim ve bilimsel araştırma yapılabilir. Ancak tüm sorgulamalara rağmen şartnamede ihale alım şartı bilimsel araştırma uygulamasına rastlayamadık. Bu çevre tahribatının bir an önce durdurulması için yetkilileri harekete geçmesini bekliyoruz.”

Şartnamede belirtilen tasarım projeleri hazırlanmadan ve Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü’nden uygun görüş alınmadan, doğal yapılar üzerinde uygulamaya geçilemeyeceğini ifade eden Kutengin, “Marmaris ve doğası yok olunca turizmin biteceğini defalarca belirtmemize rağmen, ilgisiz kalınması ancak fuarları, toplantıları, grup resimleri çektirip birbirine plaket vermeyi, günlük yaşamanın tercih edilip sadece rant düşüncesinin vadesinin ne kadar süreceğini merak ediyoruz” dedi.

Kaynak: İHA / Vural Efecik
Başlık Görsel:  Muğla Haber