Okuma süresi: 2 dakika

Vietnam‘daki kendi iklimine, nehrine ve hatta kendi bulut oluşumlarına sahip Hang Son Doong mağarası, dünyanın en büyük mağarasıdır. Vietnam’ın Quang Binh eyaletindeki Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı‘nda bulunmaktadır. 8.8 mil uzunluğunda, kendi nehir ve ormanına sahip bu mağara, şimdiye kadar bulunan en muhteşem doğal oluşumlardan biridir. Mağara, içerisine 40 katlı bir gökdelen sığabilecek kadar büyük.

Mağara ilk olarak 1990 yılında ormandaki fırtınadan saklanacak bir yer bulmaya çalışan ve yerli bir çiftçi olan Ho Khanh tarafından keşfedildi ve bulgularını İngiliz Mağaracılık Araştırmaları Derneği‘ne bildirdi.

İngiliz Mağaracılık Araştırmaları Derneği mağarayı araştırmaya başlamış ve 2010 yılında dünyanın en büyük mağarası olduğunu ortaya çıkarmıştır. Mağara, 2-5 milyon yıl önce nehir suyunun, dağın altındaki kalkeri eritmesiyle oluşmuştur. Çeviride, “Son Doong” ismi “dağ nehri mağarası” anlamına gelir.

Son Doong ilk kez 2013 yılında halka açılmıştır. Oxalis Adventure, Son Doong turistlerini almaya izin verilen ilk ve tek turdur, seferleri de beş gün sürmektedir. Ağustos ayından sonra mağarayı ulaşılmaz hâle getiren ağır yağmurlar nedeniyle Şubat ayından Ağustos ayına kadar haftada bir kez geziler düzenlenmektedir.

Son Doong sadece çok büyük olduğu için benzersiz değildir. Aynı zamanda benzersiz bir eko-sisteme ve kendi yerel hava durum sistemine sahiptir. Mağarada dolinler olarak bilinen açıklıklar oluşur ve bunların içerisinde yeşillik yetişir. Yıllar önce, mağaranın bazı kısımları çökmüş ve güneş ışığının girmesine ve bitki örtüsünün büyümesine imkân vermiştir. Maymunlar ve uçan tilkiler burada yaşarlar. Bilim adamları, daha önce hiç görülmemiş olan Son Doong’un şelalelerinin çevresindeki bitki türlerini keşfederler.

Quang Binh eyaleti, ülkenin en fakir bölgelerinden biridir. Bölgedeki köylüler artık turizme odaklanmayı yeni bir fırsat olarak görüyorlar. Bu nedenle Phong Nha köyü, hızla Güneydoğu Asya’nın macera başkenti haline geliyor.

Kaynak: outdoorrevival