Okuma süresi: 2 dakika

Bu yıl 16.sı düzenlenen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 34 ülkeden 146 yönetmenin toplam 126 filmin gösterimiyle 16 Şubat günü başlıyor. Özel gösterimlerin, galaların, sohbetlerin, atölye etkinliklerin bulunduğu !f İstanbul’un bu yılki teması ise “İyileştiren Şeyler”. 16-27 Şubat’ta İstanbul’da gerçekleşecek festival, 2-5 Mart 2017 tarihlerinde Ankara ve İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak.

!f İstanbul Moonlight’la açıyor

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin açılış filmi, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere 8 daldaki Oscar adaylığıyla Moonlight / Ay Işığı. Variety’nin 2016’nın en dikkat çeken yönetmenler listesinde işaret ettiği Barry Jenkins’in ustalık eseri sayılan film, üç farklı zamanda geçen ve bir çocuğun büyüme ve kendini keşfetme hikâyesini konu alıyor.

Galalar bölümün bu yıl da, Toronto’dan Venedik’e, Cannes’dan Sundance’e, dünyanın önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş, yılın en çok beklenen filmlerini seyirciyle buluşturuyor. Aralarında Ang Lee’nin Billy Lynn’s Long Halftime Walk / Billy Lynn’in En Uzun Yürüyüşü; Kelly Reichardt’ın Certain Women / Mutlak Kadınlar; Richard Linklater’ın Everybody Wants Some!! / Herkes Biraz İster!!; Lone Scherfig’in Their Finest / Aşkın Çekimi; Sarah Adina Smith’in Buster’s Mal Heart / Buster’ın Hasta Kalbi’nin de bulunduğu toplam 15 film Türkiye galasını !f İstanbul’da yapıyor.

!f’i T2 Trainspotting kapatıyor

!f İstanbul’un kapanış filmi, yılın sinema olaylarından T2 Trainspotting olacak. Danny Boyle’un 1996’da Irvine Welsh’in efsanevi romanından uyarladığı ve sinema tarihinin en kült filmlerinden birisi olan Trainspotting’in devam filmi olan T2 Trainspotting’in biletleri iki gün içinde tükenmişti. !f İstanbul’un !f kült bölümünde ise Trainspotting, yenilenmiş kopyasıyla filmin ve romanın tutkunlarını bekliyor olacak.

20 yıl sonra aynı kadroyu bir araya getiren film; bizi, kahramanımız Mark Renton ile birlikte Edinburgh’a, Spud, Sick Boy ve Begbie’nin 20 yıl sonraki yaşamlarına götürecek. Boyle’un bu kez Welsh’in devam romanından uyarladığı ve oyuncularını korumayı başaran filmde Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller ve tabii ki Robert Carlyle başrolde.