Okuma süresi: < 1 dakika

İnsanların düşünceleri doğrultusunda vücudumuza gerekli gereksiz uygulamalarda bulunuyoruz. Sırf onlar istedi, onlar söyledi diye. Bunu istiyor muyuz, dönüp kendimize sormuyoruz. İşte bu yüzden “Beden Olumlama Devri” çıkıyor karşımıza.

Henüz daha çok kişi tarafından bilinmese de çoğu kişinin hayatında önemli bir yer edinmekte. Beden olumlama nedir, nasıl yapılır, neler kapsar sizlere bunlardan bahsetmek istiyorum.

Body Positive Movement – Beden olumlama hareketi olarak çevirebiliriz. Beden olumlama hareketi; zayıf veya kilolu, erkek, kadın, kıllı, kılsız, çocuk veya yaşlı her kitleyi kapsamakta. Asıl amacı insanlara tek bir güzellik anlayışının hakim olmasını değil de her bedenin, her türlü farklı dış görünüşün güzel olduğunun önemini vurgulamakta. İnsanlara kendilerini sevmelerini göstermekte. O şişman zayıflamalı, o kadın çok çirkin estetik yaptırmalı, o adam kel saç ektirmeli tarzı görüşlerin önüne geçmeyi, insanların bu tarz düşünceler içinde bulunmamalarını öngörmekte.

Beden olumlama hareketi; kendini sevme, bedenine saygı duyma ve ona sahip çıkma hareketidir. “Kadın dediğin 36 beden olmalı, güzel olmalı” ve bunun gibi birçok küçük düşürücü şeyin önüne geçmek ve olduğumuz gibi sevilmeyi, kabul edilmeyi, insanlara bunu fark ettirmeyi amaçlamaktadır. Kimimiz şişman olabiliriz. İstemesek de burnumuz büyük olabilir. Belki çok yemek yesek de kilo alamıyoruzdur. Kısayız veya uzunuz. Kimimizin gözleri büyük, kiminizin yağ çatlakları var. Çoğumuz da varis denilen o toplardamar genişlemesi sorununu yaşıyoruz.

Bunlara sahibiz diye illa dışlanmak, aşağılanmak, sözlü tacize uğramak zorunda mıyız? Hayır değiliz. Artık benden olumlama hareketi ile kendimizi sevmeli, saygı duymalı ve herkesi olduğu gibi kabul etmeliyiz.