Okuma süresi: 2 dakika

Yaşam savunucuları bugün bir kez daha Kuzey Ormanları Savunması ve Sarıyer Kent Dayanışması’nın çağrısıyla Uskumruköy Kavşağı’nda bir araya geldi. İBB’nin Uskumruköy Kavşağı ve kavşağa bağlanan bağlantı yollarında başlattığı yol genişletme ve ağaç kesimlerine karşı “Kuzey düşerse İstanbul düşer! Kuzey Ormanları’na dokunma” pankartı önünde buluşanlar basın açıklaması ardından bölgede kesim için işaretlenen ağaçlara çaputlar bağladı. Eylem ardından yapılan forumda yarın (9 Ekim Pazartesi) bölgede gerçekleşen ağaç kesimlerini protesto etmek için 14.00’da İBB önünde olmak için sözleşildi.

Geçtiğimiz hafta İBB’nin Uskumruköy Kavşağı ve bağlantı yollarında başlattığı ağaç kesimleri ve Uçkun Geray Hatıra Ormanı’nda çocukların barış için diktiği fidanların sökülmesi başta bölge sakinleri olmak üzere yaşam savunucularının tepkisini çekmiş, 30 Eylül’de de bölgede bir protesto gerçekleştirilmişti. Bugün yaşam savunucuları bir kez daha Uskumruköy Kavşağı’ndaydı.

“Kesme yaşat ormanı koru” ve “Kuzey düşerse İstanbul düşer” sloganları atan yaşam savunucuları adına basın açıklamasını bölge sakinlerinden Bedriye Kotiloğlu yaptı. Kuzey Ormanları’nın binlerce yılda oluşmuş hassas ekosisteminin inşaat ve emlak projeleriyle, maden ve enerji projeleriyle ve mega yıkım projeleriyle tehdit altında olduğunun altını çizen Kotiloğlu, “Köklerinden söktüğünüz, paravanlar çekerek kesimlerini saklamaya çalıştığınız her ağaçla sadece cinayet işlemiyorsunuz aynı zamanda İstanbul’u da can damarlarından koparıyorsunuz, kadim kenti geleceği olmayan bir karanlığa mahkum ediyorsunuz.” dedi.

Kotiloğlu başlayan yol genişletme çalışmalarının Kuzey’e kurulmak istenen “Yeni İstanbul”un hazırlık çalışmaları olduğunu vurguladı. Kesimlerin başladığı yerin kuzeyinden İBB’nin ‘Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa tünelleri’ projesinin geçtiğini, hızlı tren projesinin de bölgenin kuzeyine gelmesinin söz konusu olduğunu hatırlatan Kotiloğlu, ayrıca 11 Mayıs 2011’de dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Uskumruköy’den Yalıköy’e kadar uzanacak yeni kent kurulması isteğini dile getirdiğini hatırlattı.

Açıklamanın sonunda İBB’ye seslenen Kotiloğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“kamuoyundan gizlenen bölge üzerindeki tüm proje planlarını şeffaf bir şekilde açıklayın ve bölgedeki kentleşme baskısını arttıracak tüm projelerinizi derhal durdurun! Zira Kuzey düşerse, İstanbul düşer. Tam da bu sebeple Uskumruköy’ü, Kuzey Ormanları’nı gözü ranttan başka bir şey görmeyenlere karşı savunmak kentin ve koca ekosistemin yaşamını savunmak demektir. Uskumruköy’deki bir ağaç Maçka Parkı’nın da Kuzey Ormanları’nın da, İstanbul’un da geçmişi, şu anı ve geleceğidir. Kuzey Ormanları’nı savunalım, yaşamı savunalım!”

Basın açıklaması ardından eyleme katılanlar yanlarında getirdikleri ve dileklerini yazdıkları çaputları bölgede kesilmek için işaretlenmiş ağaçlara bağladı. Çaputlama ardından Uskumruköy’de bir forum gerçekleştiren yaşam savunucuları yarın (9 Ekim Pazartesi) 14.00’da İBB önünde ağaç kesimlerini protesto etmek için bir kez daha bir araya gelme kararı aldı.