Okuma süresi: 2 dakika

Çocukların eğitim alamadığı yoksul ülkelerde güneş panelinden bilgisayara kadar sınıf ortamında ihtiyaç duyulabilecek her şeyle donatılmış bu derslikler, eğitimin geleceği oluyor: Solar Clasroom in a Box!

Kenya’nın da aralarında bulunduğu bu ülkelerde çocukların okula gitmemesi olağan ve İngiliz şirketi Aleutia bunu değiştirmek için yeni bir proje üretti. “Solar Classroom in a Box” adlı proje kapsamında güneş enerjisi bakımından verimli olan Kenya’da, güneş paneli kullanarak kullandıkları elektriği elde eden, taşınabilir sınıflar üretildi.

Bu sınıfın inşası için gerekli olan her şey bir kutudan çıkıyor, buna montajı için gerekli olan tek alet tornavida da dâhil. Kutuların içinde bir tanesi öğretmen için olmak üzere enerji tasarruflu 11 bilgisayar da var. Kutudan çıkan sınıf 48 saatte, daha azı da mümkün, kurulabiliyor. Yerel malzemelerle yapılıyor, kolayca taşınabiliyor. İnşası için iş makinesi ve inşaat işçilerine gerek olmaması zaten düşük olan maliyetinin yanında başka bir artısı.

Pilot aşamasında olan proje şimdiden Kenya’da 47 bölgeye yerleştirilmiş ve 20 bin çocuk bu şekilde eğitim alabilecek.

1_education-shortage-in-Kenya-750x400 2_education-shortage-in-Kenya 4_education-shortage-in-Kenya Solar Clasroom in a Box
Kaynak: The Plaid Zebra