Okuma süresi: 5 dakika

Londra sanat, tarih ve kültür bakımından oldukça zengin bir şehir. Kendinizi bu üçüne kaptırıp Birleşik Krallık’ın başkentindeki bu eşsiz müzeleri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tarih aşıkları için “Kraliyet Savaş Müzesi”, sanat meraklıları için “Tate Modern” ve spor tutkunları için “Wimbledon Lawn Tenis Müzesi” keşfedilmeyi bekliyor.

1) İngiliz Müzesi (The British Museum)

1753’te kurulan İngiliz Müzesi’nin dikkat çekici koleksiyonu 13 milyondan fazla parçasıyla iki milyon yıllık insanlık tarihini kapsıyor. Ziyaretçiler görkemli Büyük Mahkeme’nin merkezinde yer alan dünya kültürlerinin hazinelerinin tek bir çatı altındaki eşşiz karşılaştırmasının tadını çıkarabilirler. Rosetta Taşı, Parthenon Heykeli ve Mısır Mumyaları gibi dünyaca ünlü objeler her yıl 5,8 milyon kadar kişi tarafından ziyaret ediliyor. Ayrıca özel sergi, günlük galeri turları, konuşmaları ve rehberli turlar için özel bir program var.

2) Tate Modern

İngiltere’nin ulusal modern ve çağdaş sanat müzesi Thames’in kıyısında, eski Bankside Enerji İstasyonu’nun yerini almış. Büyüleyici Turbine Salonu boyunca Cezanne, Bonnard, Matisse, Picasso, Rothko, Dali, Pollock, Warhol ve Bourgeois gibi sanatçıların muhteşem çalışmalarını ücretsiz görebilirsiniz.

3) Doğal Tarih Müzesi (The National History Museum)

Heyecan verici, etkileşimli sergilerin bulunduğu Doğal Tarih Müzesi, Londra’nın en güzel kent simgelerinden biridir. Popüler Dinazor galerisi, unutulmaz mavi balina modeliyle Memeliler galerisi ve müzenin ikonik ot yiyen dinazor iskeletine ev sahipliği yapan görülmeye değer Merkez Salonu en ilgi çekici bölümlerden. Kendi başınıza gezdiğiniz Cocoon binasında yüzlerce büyüleyici türü görebildiğiniz gibi laboratuvarları ve çalışan bilim adamlarını izleyebilirsiniz. Müze, bilim ve doğa hakkındaki tartışmalara katılma şansını da içeren geçici sergi ve etkinliklerde çok çeşitli bir program sunuyor.

4) Ulusal Galeri (The National Gallery)

Ulusal Galeri yaklaşık 1250’den 1900’e dayanan Batı Avrupa resimlerini sergiliyor. Ziyaretçiler Boticelli, Leonardo da Vinci, Rembrandt, Gainsborough, Turner, Renoir, Cezanne ve Van Gogh gibi sanatçıların eşsiz çalışmalarını görebilirler. Özel sergiler, konferanslar, video ve sesli-görsel programlar, rehberli turlar ve çocuklar ve yetişkinler için tatil etkinlikleri galerinin ziyaretçilerine sundukları arasında.

5) Victoria ve Albert Müzesi (The Victoria and Albert Museum)

Kendi faaliyet alanları ve zenginliklerinde rakipsiz koleksiyonlarıyla 3000 yıllık insan yaratıcılığını sergileyen Victoria ve Albert Müzesi muhtemelen dünyanın en muhteşem sanat ve tasarım müzesidir. Güney Kensington’da bulunan müze son zamanlarda yenileme ve restorasyon çalışması içinde. Orta Çağ Rönesans Galerilerine de dikkat çeken müze, dönemin ayakta kalmayı başaran bazı muhteşem hazinelerini de bünyesinde barındırıyor. Nefes kesen William ve Judith Bollinger Mücevher Galerisi ve büyüleyici İngiliz Galerileri, İngiltere tarihinin, ulusun sanatı ve tasarımları aracılığıyla illüstrasyonunu yapıyor. Ücretsiz kalıcı koleksiyona ek olarak, V&A uluslararası alanda takdir gören, geçici sergi ve geniş çaplı etkinlik programları sunuyor.

6) Londra Bilim Müzesi (The London Science Museum)

Londra Bilim Müzesi Stephenson’ın Roketinden Apollo 10 Komuta Modülü’ne kadar yaşamımızı değiştiren yapımları sergiliyor. Ziyaretçiler sürükleyici bir 3D film yakalayabilir, RAF Red Arrows ile özel-efekt simülatöründe uçabilir ve galerilerin 7 katında geçmişteki, günümüzdeki ve gelecekteki teknolojileri görme fırsatı yakalayabilir.

7) Charles Dickens Müzesi (The Charles Dickens Museum)

2012 yılı Charles Dickens’ın 200. yıl dönümüdür. Dickens’ın 1837-1839 yılları arası yaşadığı binaya konumlanan Charles Dickens Müzesi, mektupları, fotoğrafları, ilk nüshaları, mobilyaları, hatırlanmaya değer şeyleri ve sevgi ile restore edilmiş odalarıyla ile ziyaretçilerini ağırlıyor. 2012 yılı boyunca kutlanan 200. yıl dönümü geçici sergileri de bulunuyor.

8) Wimbledon Lawn Tenis Müzesi (Wimbledon Lawn Tennis Museum)

Wimbledon Lawn Tenis Müzesi, görmeye değer geleneklerin, zaferlerin, görünüşlerin ve seslerin çok boyutlu turunu ziyaretçilerine sunuyor. Ziyaretçiler oyunların geçmişteki bir bahçe partisinden günümüzde dünyaca oynanan milyon dolarlık profesyonel spora dönüşen evrimini keşfedebilirler. Müze, tenis tarihini hayata geçirmek için etkileşimli dokunmatik ekranlar ve sesli rehberler kullanıyor.

9) Kraliyet Müzeleri Greenwich (Royal Museums Greenwich)

2012’de Ulusal Denizcilik Müzesi, Kraliçe’nin Evi, Kraliyet Rasathanesi ve Peter Harrison Planetaryum’u yeni bir isimle tek bir çatı altında bir araya geldi: Kraliyet Müzeleri Greenwich. Dünya mirası bölgesi, Greenwich’te bulunan bu dört müze her yıl binlerce insanı ağırlıyor. Ziyaretçiler bir ayağını başlangıç meridyenin soluna, diğerini sağına koyarak aynı anda iki yarımkürede bulunabiliyor, 4,5 milyar yıllık göktaşına dokunuyor, Harrison’ın kronometresini, Nelson’ın yıldızlara seyahat etmeden önce giydiği üniformayı görebiliyorlar.

10) Ulusal Portre Galerisi (The National Portrait Gallery)

Ulusal Portre Galerisi, Orta Çağ’dan günümüze kadar gelen dünyanın en büyük, önemli kişilerin ve yüzlerin koleksiyonuna ev sahipliği yapan bir müze. Öne çıkan sanatçılar, Holbein’den Hockney’e çeşitlilik gösteriyor ve ziyaretçiler İngiliz tarihinin en etkileyici insanlarının resim, heykel, fotoğraf ve video formuyla karşılaşıyorlar. Ulusal Portre Galerisi sergileri, ücretsiz etkinlikleri ve Londra’nın nefes kesen eşsiz manzarasını seyredebildiğiniz çatı katındaki restoranıyla ziyaretçilerine çok çeşitli bir deneyim fırsatı sunuyor.

11) Londra Müzesi (Museum of London)

Londra Müzesi, başkentin çalkantılı geçmişine unutulmaz bir yolculuk sunuyor. Ziyaretçiler, tarih öncesi Londra’yı, şehrin Romalılar ve Saxonların altında nasıl değiştiğini, Orta çağ Londra’sını ve Londra’nın iç savaş, veba ve yangınlar tarafından nasıl harap edildiğini keşfediyor. Modern Londra Galerileri, ziyaretçilerine Viktorya Londra’sı sokaklarında yürümeye, keyif bahçelerinde dolanmaya imkân sağlıyor.

12) Kraliyet Savaş Müzesi (Imperial War Museum)

Kraliyet Savaş Müzesi I. Dünya Savaşı’ndan günümüze insanların başından geçen savaşların hikâyelerini anlatıyor. Galerilerde iki dünya savaşı boyunca yurtta ve yurtdışında, yaşamın nasıl olduğu resmediliyor. Galerinin geniş sergileri modern savaşın insanlar ve mekânlar üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor. Holocaust Sergisi Nazi zulmünün ve Yahudilerinin cinayetlerinin izlerini sürüyor.

Kaynak: Travel Channel