Okuma süresi: 2 dakika

Kırmızı Lale Film Festivali-KLFF (Rode Tulp Film Festival-RTFF) 27 Mayıs – 4 Haziran 2016 tarihleri arasında başta Rotterdam ve Amsterdam olmak üzere Hollanda’nın 6 büyük şehrinde 4’üncü kez sinemaseverlerle buluşacak.

Festival kapsamındaki Yaşam Boyu Başarı Ödülü‘nün bu yılki sahibi başarılı sanatçı Hülya Koçyiğit olacak. Koçyiğit’e ödülünü daha önce bu ödüle sahip olan değerli sanatçı ve aynı zamanda Koçyiğit’in yakın dostu Fatma Girik takdim edecek. Bu yılki Kırmızı Lale Ustaya Saygı Ödülü ise değerli yönetmen Özcan Alper’e verilecek.

Hollanda ve Türkiye sinemaseverlerini bir araya getirmeyi hedefleyen Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından düzenlenen TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hollanda Kraliyeti ve Rotterdam Belediyesi’nin desteklediği Kırmızı Lale Film Festivali seçkin film, belgesel film ve kısa film gösterimlerinin yanı sıra düzenlenecek panel ve fotoğraf sergisi, konser gibi çeşitli etkinliklerle katılımcılarına unutulmaz bir deneyim yaşatacak gibi görünüyor.

Festivalin jüri başkanlığını Sinema Yazarı Pauline Terreehorst’un üstlenirken jüri ekibinde bu yıl Türkiye’den değerli yönetmenler Yüksel Aksu ve Atalay Taşdiken, Hollanda’dan da sinema Yazarı Mirjam van Lier, film yapımcısı Keren Cogan, Yapımcı-Yeni Sinema ve TV Programcıları Derneği Başkanı Frank Hoeve, Yazar-RAST Tiyatrosu Kurucusu Saban Ol yer alacak. Festival jürisi tarafından yapılacak değerlendirmeyle; En İyi Film, En İyi Yönetmen, Seyirci Özel Ödülü ve Film Yazarları Ödülü sahiplerini bulacak. Masterclass etkinliği ise yönetmen  Özcan Alper’in katılımıyla düzenlenecek ve yönetmenin “Sonbahar” ve “Gelecek Uzun Sürer” filmleri seyirciyle buluşacak.

kirmizi lale film festivali afisiFestivalin bu yılki teması ise Mülteciler ve Zorunlu Göç. Tema kapsamında gösterilecek filmlerin yanında bir de fotoğraf sergisi katılımcıların beğenisine sunulacak. Emin Özmen’in fotoğraflarından oluşan ve LİMBO (Araf) adını verdiği bu özel sergi; Roterdam Niffo Galeri, Eindhoven Natlab ve Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü salonlarında görülebilecek.

Ayrıca festival katılımcıları, bu kapsamda düzenlenecek “Eşikte Yaşamak: Kaçak İnsan” başlıklı panele de katılma imkânı bulacaklar. Geçen yıllardan farklı olarak bu yıl düzenlene Kısa Çek! projesi ile de iki ülkenin sinemacıları buluşacak. 6 Türkiyeli, 6 Hollandalı kısa filmcinin İstanbul ve Amsterdam sokaklarında ürettikleri kısa filmler festivalin son gününde izleyicilere sunulacak.

Festivalin konser ayağında bu yıl “Mülteciler ve Zorunlu Göç” çerçevesinde hazırladığı repertuvarı ile Karsu Dönmez 2 Haziran akşamı Eindhoven Natlab sinemasında katılımcılarına özel bir konser verecek.

Festivalin facebook sayfası için buraya, internet sitesi içinse buraya tıklayın.