Ağustos 2014’den beri sosyal medya hesabımdaki zaman tünelimde içimi ısıtan gönderilere pek denk gelmedim. Hele ki son dönemlerde, ölümü, katliamları, cinsel şiddeti okumaktan içi iyice karaya boyanıyor insanın. Fakat en kara zamanların güzelleştiricileri, hala iyilik inşa etmeye devam ediyor. Demek haklı şair: umut insanda

Arkadaşımın duvarında bir gönderiye denk geldim önce. Sonra saatler hatta dakikalar içinde gönderi başka kullanıcılar tarafından da paylaşıldı. Farklı şehirlerden birbirini tanımayan insanlar, aynı heyecanı çevresindekilerle paylaşıyordu. Bir anda edebiyat ve kitap tutkunlarını harekete geçiren bir mesaj oldu bu. Mesaj şöyle diyor: “Sürpriz sever en az 6 kitapsever arıyorum. Dünyanın herhangi bir yerinde olabilirsiniz. Hiç fark etmez. Bir kitap satın alacaksınız ve hiç tanımadığınız birisine göndereceksiniz. Sonra da size en az 36 kitap gelecek. “Ben varım” diyorsanız bu iletime yorum veya bana mesaj yazmanız yeterli; size detayları ileteceğim… Çok heyecanlı değil mi?”

Detaylar ise bu heyecan verici mesajdan daha çok etkiliyor tabi. Kitap zincirinde sistem şöyle işliyor kısaca; detayları istediğiniz kişi, size kitabı göndereceğiniz bir adresi veriyor. Daha sonra gönderiyi siz de kendi duvarınızda paylaşıyorsunuz ve böylece size de 6 kişi dönüyor. Sizler de size dönüş yapan o altı kişiye bu bilgiyi aldığınız kişinin adresini veriyorsunuz ve bu isteği onlara yapıyorsunuz. Onlar da sizin arkadaşlarınıza dönüş yaptıklarında sizin adresinizi kendi arkadaşlarına veriyor. Sonuç olarak siz birilerine, birileri size kitap gönderiyor ve kitap zinciri kuruluyor. Daha fazla detay öğrenmek ise bu mesaja denk gelmenizle mümkün sanırım.

kitap okumak

Bu oluşumun başlatıcısına ulaşamadım ama sıcacık bir proje başlattığı kesin. Zira kulağa çok hoş geliyor. Beklenmedik bir anda, başka bir diyardan kitap almak ve bir yerlere kitap göndermek gerçekten de heyecan verici. Fakat birtakım eleştiriler de yok değil. Örneğin kargo kullanımından dolayı ekolojik olmadığını düşünenler mevcut. Kitap zinciri kurmak faydalı, okumayı teşvik edici olsa da pek çok taşıt gibi kargonun da doğaya vereceği zararı vurgulayanlar, gönüllü değiller kitap zincirine dahil olmaya. Nitekim yer almıyorlar da. Ayrıca birçok kişi dolaylı yollarla -örneğin arkadaşı yoluyla- denk geldiği için adres verme konusunda tereddüt yaşıyor. Eğer siz bu paylaşıma denk gelmemiş iseniz ama kitap zinciri kurma fikri hoşunuza gittiyse bence bireysel olarak da hareket edebilirsiniz. Bu oluşumla bağı olmasa da arkadaşlarınız, akrabalarınız ve onların çevreleri ile kitap zinciri kurabilirsiniz. Neticede maksat kitap değil mi? Haydi kitaplarla donatalım dünyayı!