Okuma süresi: 2 dakika

Yeni yıl yaklaşırken pek çoğumuzun aklında sevdiklerine ne alacağı konusunda soru işaretleri var kuşkusuz. Homer Kitabevi, son iki yıldır bu soru işaretlerine yanıt olabilmek için çok güzel bir uygulama başlatmış durumda. Hem başkasına hem de kendinize alabileceğiniz bir hediye için üstüne üstlük. Yurtdışında “Blind Date With A Book” olarak anılan çeşitli kütüphaneler ve kitabevlerinin yaptığı bu uygulamanın ne yazık ki doğrudan bir çevirisi yok. Bu nedenle kitaplarla yapılan bu romantik buluşmaya Homer de aynı ismi vermiş.

Aslında, konu oldukça basit. Kitabevi çalışanları genellikle popüler, birbirinden farklı türdeki kitapları seçiyor, kapağı görülmeyecek şekilde güzelce kaplıyor ve içeriklerine göre kitapların üzerine birkaç tane anahtar kelime yerleştiriyorlar. Bu şekilde, okuyucu kitapların kapak tasarımları, arka kapak yazıları, kitabı yazan yazarların popülerliği gibi aldatıcı olabilen faktörlere kapılmadan kitabın içeriğine göre bir tercih yapma özgülüğüne sahip oluyor. Aynı yurtdışında “blind date” olarak isimlendirilen kör buluşmalar gibi, kitabı alan tamamen ne çıkacağından habersiz bir şekilde aldığına razı oluyor. Böylelikle kitapseverler, belki de yeni yazarlar ve kitaplar keşfetmekle kalmıyor ön yargılarından da pazarlama taktiklerinden de bir seviyede sıyrılmış oluyorlar.

İlk olarak Amerika’da hep aynı kitapların okunduğunu fark eden kütüphane çalışanlarının başlattığı bu uygulama, Homer Kitabevi sayesinde bizlerle buluşuyor. Siz de kitabevinin Galatasaray’da cumbalı eski bir konakta bulunan şubesine gelerek uzun saatler geçirebilir; sevdiklerinize ya da kendinize alacağınız bir “blind date” kitap ile bu heyecanı yaşayabilir ve bunların yanında bağımsız bir kitabevini yaşatmak için bir katkı yapmış olmanın iç rahatlığıyla oradan ayrılabilirsiniz.