Okuma süresi: < 1 dakika

Dünya kıyamete bir adım daha yaklaştı. Bulletin of Atomic Scientist isimli derginin her yıl güncellediği ve insanlığın sonuna ne kadar yakın olduğunu sembolize eden saat artık gece yarısına, yani insanlığın sonuna 3 dakikayı gösteriyor. Geçtiğimiz 3 yıl boyunca saat 5 dakika kalada duruyordu.

İki dakikalık bu sembolik değişim, işinin ehli bilim insanlarının, insanlık üzerindeki görüşlerinin ne denli sert olduğunu gösteriyor. Atomic Scientists‘in yöneticisi Kennette Benedict, saatteki ilerlemenin nedenleri arasında insanlık nedeniyle oluşan iklim değişiklikleri ve nükleer silahlanmadaki artışı gösterdi.

Bildiri, Birleşmiş Milletler Senatosu‘nun iklim değişikliğinin gerçekliğini kabullendiği, fakat insan aktivitelerinin iklim değişikliği üzerinde rol oynadığını kabul etmediği oylamadan sonra gerçekleşti.

Güvenlik Platformu üyesi ve Kaliforniya Üniversitesi Scripps Denizbilim Enstitüsü’nde araştırma profesörü olarak görev yapan Richard Somerville, karamsarlığın nedenini çeşitli iklimsel aktiviteler ile bağdaştırdı. Mayıs ayında yayınlanan ulusal iklim sonuçlarını, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) değerlerini ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) 2014 yılını en sıcak yıl olarak kaydetmesini bu nedenler arasında sayan Somerville, tüm bu işaretlere rağmen, dünya liderlerinin bu konuda çok yavaş hareket ettiklerini dile getirdi.

Somerville, dünya ikliminin tamamen değişmesinin milyonlarca insanı ve insan ırkının mevcudiyetinde kilit rol oynayan ekolojik sistemleri tehdit edeceğini belirtti ve bu tür bir değişimden kaçınmak için hemen harekete geçilmesini ve ertelemelerden vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

Değişimi amaçlayarak halkın dikkatini çekmeyi kendine hedef belirleyen kıyamet saatinin, bu güne kadar geldiği en kritik nokta, 1953 yılında ABD ve ardından Sovyetler Birliği’nin kitle imha silahı denemelerini başlattığında ayarlanan ve insanlığın yok oluşuna çok kısa bir süre kaldığını betimleyen “geceyarısına 2 kala” dönemiydi.

Kaynak: The Huffington Post