“Nükleer” tartışmaları; bitmeden hatta artarak sürerken bir bitmeyen tartışma olan “yavru vatan” ile yolları kesişti. Bitmeyen bu iki tartışmanın iki ana karakteri ise Recep Tayyip Erdoğan ile Mustafa Akıncı. 

Tayyip Erdoğan Mustafa Akıncı
(Fotoğraf: VOA News)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen 1. Çevre Çalıştayı’na katılan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı; Akkuyu Nükleer Santrali’ni eleştirdi. Akkuyu’nun bölge ve insanlık için ciddi risk taşıdığını savunan Akıncı, geçmişte yaşananlardan ders çıkartılması gerektiğini belirtti. Akıncı, nükleer yerine rüzgar, güneş enerjisi gibi çevreye uygun enerji politikalarının geliştirilebileceğini söyledi. 

“Yavru vatan değil, kardeş vatan; Türkiye KKTC’nin büyümesini istemiyor mu?” dediği için, Recep Tayyip Erdoğan’dan “Ağzından çıkanı kulağı duysun” cevabı alan Mustafa Akıncı, nükleer ile ilgili “aklın yolu bir” deyimini hayata geçirircesine açıklamalar yaptı. 

Mustafa Akıncı 2
(Fotoğraf: Ada Basını)

Kıbrıs Postası Gazetesi’nin haberine göre; Ukrayna ve Japonya’daki nükleer felaketlere dikkat çeken Akıncı, deprem bölgesinde bulunan Mersin’de nükleer santral inşası başlanmasının bölge ve insanlık için ciddi bir tehdit yaratabileceğine dikkat çekti. Bu nükleer santral projesinin aslında küresel bir sorun olduğunun altını çizen Akıncı bu sözleriyle, nükleer enerjiyi oldukça yüksek performansta savunan Tayyip Erdoğan’ı kızdıracak gibi görünüyor. 

Bilindiği gibi nükleer santralin yapılmak istendiği bölge ile Kıbrıs birbirine oldukça yakın. Bir kaza olması durumunda Kıbrıs halkının da bölgeden tahliyesi gerekecek. Nükleer sevicilerin bunu da hesaba katıp, Türkiyeli ve Kıbrıslı halkaların yaşama hakkını, can güvenliğini ve tahliye yeterliliğini düşünüp düşünmediği ise muamma. 

Kaynak: Mersin Kent