Okuma süresi: 3 dakika

Yabancı uyruklu olduğu için böyle bir şey yaptım. Karımdan daha güzeldi bana cazip geldi.” Ukraynalı 16 yaşındaki çocuğa tecavüz eden servis şoförü gözaltında verdiği bu ifade ile bir kez daha Türkiye’de erkin ve erkekliğin gücünü (!) gösterdi. Tecavüzcünün bu cümleyi kurabilmesini sağlayan sağlam bir dayanak olduğu ise kesin. Peki nedir sırtı dayamaya yarayan bu kirli destek? 

İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre Türkiye’de her dört saatte, bir kadın tecavüze uğruyor. TUİK verilerine göre ise tecavüz ve taciz gibi cinsel saldırı suçlarında son beş yılda yüzde 30 artış oldu. Yasalarda belirtilen cezalar çok yüksek ve caydırıcı gibi görünüyor olsa da uygulamada taciz ve tecavüz erkek eli ile neredeyse meşrulaştırılıyor. Bir tecavüz vakasının cezası asla “iyi hâl” gibi bir ne olduğu belirsiz indirimle azalmamalı iken başka pek çok “bahane” ile başka tecavüzlerin de önü açılıyor. 

Ukraynalı 16 yaşındaki kıza tecavüz eden servis şoförü Erdem K. (Görsel: Kıbrıs Ada Haber)
Ukraynalı 16 yaşındaki kıza tecavüz eden servis şoförü Erdem K. (Görsel: Kıbrıs Ada Haber)

Bir başka dayanak da cinsiyetçi markalar ve onların asla komik olmayan reklamları. Son vahşi örneği Durex adlı prezervatif markasının Fenerbahçe ile Shakhtar Donetsk’in oynayacağı bir futbol müsabakasına verdiği reklamda gördük. Ukrayna’da oynanan futbol maçında kullanılan “Ukrayna’da yanınızdayız – Durex” yazılı reklam sonrası Femen Türkiye “Ukrayna genelev değildir” diyerek tepki gösterdi. Prezervatif şirketi ise “sadece desteklemek istedik” diyerek vermek istedikleri mesajı inkar ettiler. Tabii inkarın mânâsı yok, herkes anlayacağını anladı. 

Femen Türkiye’nin açıklamasında geçtiği üzere, istatistiklere göre Ukrayna’ya seks turizmi için en çok gidenler Türkiyeli erkekler. Durex de bir prezervatif markası. Aslına bakarsanız Durex, Türkiye’deki yasaların açığını ve Türkiyeli erkeklerin ahlak çıtasını göz önünde bulundurarak böyle bir reklamı verirken gündem olacağını da herhalde biliyordu. Çünkü, sözüm meclisten içeri, Türkiye’de erkekler kendi anne, kardeş, abla ve eşlerine küfür edildiğinde çok namuslu oldukları için (!) cinayet bile işleyebilecekken; başkalarının ablasına, annesine, kardeşine ve eşine her türlü ahlaksız teklifle gitmeyi, her türlü ayıp (!) davranışı icra etmeyi kendilerine hak bilirler. Yabancı uyruklu özellikle de beyaz tenli, renkli gözlü ve açık renk saçlı olmak Türkiye’de tecavüze uğramayı kolaylaştırdığı gibi cezayı da otomatik olarak indirir. Bunun adı bizim yasalarımızda tahrik indirimi. 

100'den fazla FEMEN aktivisti "Ukrayna Genelev Değildir" eyleminde / Bağımsızlık Meydanı, Kiev, 2009 (Görsel: Wikimedia)
100’den fazla FEMEN aktivisti “Ukrayna Genelev Değildir” eyleminde / Bağımsızlık Meydanı, Kiev, 2009 (Görsel: Wikimedia)

Türkiyeli kadınların büyükçe bir kısmı ise erkeklerin bu bakışını bildiği için hem hemcinslerine karşı bir içsel nefret oluşturmuş hem de kendileri de aynı konuma düşmemek (!) için çok dikkat gösteriyor. Bu “bir kısım” dışında kalan “bazı marjinal” kadınlar ise sonuna kadar özgürlüklerini savunuyorlar. Bu özgürlük koşusunda yitirdiklerimiz de oluyor tabii. Ancak ilk yitirdiklerimiz haklarını nispeten daha az bilen, kendini korumak için özgürlüğünden taviz veren kadınlarımız oluyor. “Gece saati kadın başına sokakta olmak, mini etek giymek, içki içmek” ve hatta tecavüzcü olduğu bilinmeyen o şahısla öncesinde “sevgili olmak, bir ilişki içindelik” tecavüz sebepleri ve tecavüze cezai indirim gerekçeleri. 

Durex uyanıklık yapmış. Şu an onu konuşuyoruz. Sonuçta “reklamın iyisi kötüsü olmaz” algısı hâkim. Fakat Durex’ten daha tehlikeli ve kötü niyetlisi var. Üstelik bizi bizzat ilgilendiriyor. Biz kadınların yaşam güvenliğinin önündeki en büyük engel yasalar ve erkek egemenlik. Bir prezervatif markası insanları tecavüze sürüklemez ancak yetersiz cezalar her zaman çekici gelir. Her yasak çekicidir, ancak suçların cezasız kalması suç işlemeye açık davettir: Sen istediğini yap, ben zaten seni affedeceğim. Bir takım elbise, bir sinek kaydı tıraş, bir de el pençe divan. 

Ukrayna Durex Fenerbahçe
Durex’in Shakhtar Donetsk – Fenerbahçe maçında verdiği reklam metni (Görsel: Diken)

Şimdi merakla bekleyeceğiz, sonuca da pek şaşırmayıp fazlaca öfkeleneceğiz. Bakalım Ukraynalı “çocuğa” tecavüz eden bu insan ne kadar ceza alacak, eşinden daha güzel olduğu için bir çocuğa tecavüz eden bu şahsın eşi sıfatındaki kadın nasıl davranacak?

*Seks turizmi hedefinde yalnızca kadınları tutmaz. Erkekler de hedeftedir. Ancak “uçkur” diye adlandırdığımız bazı az gelişmiş zihinler bunu anlayamaz. Seks yapma özgürlüğü ile seks turizmi farklı şeylerdir. istediğiniz insanla sevişemezsiniz, siz istersen sizin de isteniyor olmanız gerekir. Aksi takdirde gerçekleştirdiğiniz tüm cinsel aktivitelerden haz alan başka insanlar vardır. Siz böyle davranırken kadınların hayatı sönmekte, sizin de cebiniz büzüşmektedir. Sevişirken düşünün, empati yapın, saygılı olun.

Bu konuda erktolia.org’un başlatmış olduğu “Durex’in yanında değiliz” isimli online aktivizm kampanyasına destek olarak siz de Durex’in geri adım atmasını sağlayabilirsiniz.