Ana SayfaEkolojiDoğaKontrolsüz kereste kesimi Mozambik ormanlarını "ormansızlaştırıyor"

Kontrolsüz kereste kesimi Mozambik ormanlarını “ormansızlaştırıyor”

-

Mozambik, ormansızlaşma için büyük bir tehdit altında. İspanyol Orman ve Toplum Örgütü’ne göre her yıl yasadışı ağaç kesimi nedeniyle 27 milyon hektarlık ormandan yüzde 0,6’sı yok oluyor.

Bu yasadışı ağaç kesimini azaltmanın tek yolu çoğunluğunun kırsal nüfusu oluşturduğu Mozambik’te yaşama koşullarını iyileştirmekten geçiyor. Bu iyileştirmenin kapsadıkları ise tarımsal ve ormancılık üretimini çeşitlendirerek doğal kaynakları daha az ve iyileştirme yöntemleri kullanarak yapmaktır.

Kontrolsüz kereste kesimi Mozambik ormanlarını ormansızlaştırıyor 2

“Ormansızlaşma Afrika’da birçok ülkeyi veba gibi sarıyor”

Córdoba Üniversitesi’ne bağlı bu STK, Mozambik’in ülkenin güneyinde bulunan Chokwe, Massingir ve Manhiça alanlarının, Birleşmiş Milletler tarafından ve Avrupa Birliği tarafından geliştirilen ve uygulanan eylem planının parçası olduğunu belirtti.

İsveç Büyükelçiliği’nin mali desteği ile başlayan “Maputo Orman Yönetimi” projesine aynı zamanda WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) de bu projeye destek veriyor. Şu anda WWF Ülkenin, özellikle Rovuma, Zambezi Delta Havzası genelinde korunması ve kıyı boyunca korunan alanlardan (Örneğin; yönetim ve çapraz kesme alanlarına ek olarak karasal ve iç su deniz alanlarını kapsayan üç stratejik alanlardan) sanayiyi çıkarmaya çalışıyor. Şu an ki aciliyetleri ahşap gibi kaynakların sürdürülebilir yönetimine teşvik etmek.

Bu plan dahilinde, sürdürülebilir şekilde yönetilen ormanlardan elde edilen kerestenin yasal ticaretine teşvik ederek, AB’ye ihraç kereste sağlamak için yeni bir proje sundu.

Toplum Orman ve Cordoba Üniversitesi, Orman Bakanlığı ile merkezden bağlantılı ve eğitim ve çevre alanlarında Mozambik ile çalışan bir İspanyol sivil toplum örgütüdür. Mozambik’ten yanı sıra Gine Bissau ve Bolivya’da da projeler geliştirmektedir.

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Osman Can Kazancıoğlu
Osman Can Kazancıoğlu
Ben Osman Can Kazancıoğlu. Kendi benliğimi kazandığımdan beri, hep farklı hayallerim oldu; fakat hepsi aynı yola çıkıyordu. İlkokulda ne olmak istersin dediklerinde astronot olmak istiyorum demiştim. Sonrasında hiç bir zaman masa başı bir işte çalışamayacağımı anlamıştım ve kendimi yapmak istediğim şeyler üzerine yoğunlaştırmayı başladım. Fakat böyle bir bölümde okumak Türkiye koşullarında çok zordu. Avcılık ve Yaban Hayatı bölümünü araştırarak bu bölümü okuyabileceğim ve benim ideallerimi karşılayacağı kararına vararak bu bölümde okumaya başladım. Şuanda insanlık için değil ama benim yüzümden yok olan dünya için elimden geleni yapmak için mücadele veriyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol