Mozambik, ormansızlaşma için büyük bir tehdit altında. İspanyol Orman ve Toplum Örgütü’ne göre her yıl yasadışı ağaç kesimi nedeniyle 27 milyon hektarlık ormandan yüzde 0,6’sı yok oluyor.

Bu yasadışı ağaç kesimini azaltmanın tek yolu çoğunluğunun kırsal nüfusu oluşturduğu Mozambik’te yaşama koşullarını iyileştirmekten geçiyor. Bu iyileştirmenin kapsadıkları ise tarımsal ve ormancılık üretimini çeşitlendirerek doğal kaynakları daha az ve iyileştirme yöntemleri kullanarak yapmaktır.

Kontrolsüz kereste kesimi Mozambik ormanlarını ormansızlaştırıyor 2

“Ormansızlaşma Afrika’da birçok ülkeyi veba gibi sarıyor”

Córdoba Üniversitesi’ne bağlı bu STK, Mozambik’in ülkenin güneyinde bulunan Chokwe, Massingir ve Manhiça alanlarının, Birleşmiş Milletler tarafından ve Avrupa Birliği tarafından geliştirilen ve uygulanan eylem planının parçası olduğunu belirtti.

İsveç Büyükelçiliği’nin mali desteği ile başlayan “Maputo Orman Yönetimi” projesine aynı zamanda WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) de bu projeye destek veriyor. Şu anda WWF Ülkenin, özellikle Rovuma, Zambezi Delta Havzası genelinde korunması ve kıyı boyunca korunan alanlardan (Örneğin; yönetim ve çapraz kesme alanlarına ek olarak karasal ve iç su deniz alanlarını kapsayan üç stratejik alanlardan) sanayiyi çıkarmaya çalışıyor. Şu an ki aciliyetleri ahşap gibi kaynakların sürdürülebilir yönetimine teşvik etmek.

Bu plan dahilinde, sürdürülebilir şekilde yönetilen ormanlardan elde edilen kerestenin yasal ticaretine teşvik ederek, AB’ye ihraç kereste sağlamak için yeni bir proje sundu.

Toplum Orman ve Cordoba Üniversitesi, Orman Bakanlığı ile merkezden bağlantılı ve eğitim ve çevre alanlarında Mozambik ile çalışan bir İspanyol sivil toplum örgütüdür. Mozambik’ten yanı sıra Gine Bissau ve Bolivya’da da projeler geliştirmektedir.