Okuma süresi: < 1 dakika

Batman Recepler Köyü’nde köpekler petrol atığı havuzuna düştü. Köylüler tedbir alınmadığı gerekçesiyle petrol kampına gidip yetkilileri protesto etti. Protesto esnasında çıkan arbedede bazı köylüler jandarma tarafından gözaltına alınırken, can çekişen köpekler uzun süren keşmekeşin ardından kurtarıldı.

Batman merkez Recepler Köyü’ndeki bazı köpekler, köy civarında bulunan petrol atık havuzuna düştü. Köpeklerinin petrol atık havuzuna düştüğünü fark eden köylüler, önlem alınmadığı gerekçesiyle kampa öfkelerini yansıttı. Silah ve taşların kullanıldığı saldırıda kampta maddi hasar meydana gelirken, jandarma ekipleri bazı köylüleri gözaltına aldı.

Olayı haber alıp kampa gelen belediye ekipleri petrol atığı içerisinde saplanan köpekleri uzun uğraşlar sonucu kurtardı.

Kurtarılan köpekler belediyenin hayvan barınağında tedavi altına alındı. Köyde yaşananları haber alan Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Recep Kavuş, olay yerine giderek incelemelerde bulundu. Kavuş, daha sonra belediye hayvan barınağındaki iki köpeğin sağlık durumunu öğrenmek için, veterinerlik bölümüne geldi. Burada gazetecilere açıklama yapan Kavuş, bu tür olayların sıkça yaşandığını belirterek, ilgili kurumu sürekli olarak uyardıklarını vurguladı. 2 kangal cinsi köpeğin petrol atıkları içerisinde can çekiştiğini belirten Kavuş, “Olayla ilgili haber alan belediye ekipleri köpekleri kurtarmak için harekete geçti. İki köpek canlı olarak kurtarıldı. Köpeklerin şuan ki genel sağlık durumları iyi ancak, hâlâ kendilerine gelememişler. Çünkü saatlerce kurtarılmayı beklemişler. Bu konu bizim için önem arz ediyor. Bu tür olayların yaşanması bizi oldukça üzüyor. Umarım bu tür durumlar bir daha yaşanmaz” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet