Okuma süresi: < 1 dakika

Son yıllarda güneş enerjisine olan ilgi arttıkça, güneş enerjili arabalar, güneş enerjili çatılar ve güneş enerjili seyyar afet mutfaklarına kadar uzanan bir ürün skalası oluşmaya başladı. Şimdilerde ise Danimarkalı Jesper Frausig, kendi güneş enerjili bisikletini tasarladı.

Daha öncesinde de güneş enerjisi ile çalışan bisikletler tasarlanmıştı fakat tasarımlar her geçen gün kendilerine yeni özellikler ekleyerek gelişiyor. Frausig’in bisikletinde, güneş panelleri sağdan soldan sarkacağına, muntazam bir şekilde tekerleklere yerleştirilmiş. Paneller tarafından üretilen elektriği depolayan pil sistemi de bisikletin alt borusuna bir torpido gözü misali eklenmiş.

Pil tamamen dolu olduğu takdirde sizi 64 kilometre götürme özelliğine sahip. Hareket halinde olmadığınızda da bisikletin yüksek tesirli ve bulutlu havada da çalışabilen güneş panelleri tekrar elektrik üretmeye başlıyor.

Güneş enerjili bisiklet, saatte 48 km hız potansiyeli ile oldukça başarılı bir donanıma da sahip.

Parlak güneşli günlerde panellerin topladığı elektrik, sizleri 24 kilometre daha fazla götürecek kadar artıyor. Bulutlu günlerde ise ancak 1,6 kilometre gidebilecek kadar elektrik depolanabiliyor; ama çok önemli bir rahatsızlığınız yoksa bulutlu günlerde gideceğiniz yere biraz da siz enerji harcayarak kolayca varabilirsiniz.

İcat yaşlı veya yorgun, ya da herhangi bir sağlık sorunu olup da standart şekilde bisiklette pedal çeviremeyecek insanlar için tertemiz bir ulaşım yolu olacağa benziyor. Hatta sadece üşengeç bir insan olmanız bile bu bisikletten istemenize sebep olabilir. Frausig tasarladığı bisikleti piyasaya sürecek gibi duruyor, Türkiye’ye ne zaman gelir bilinmez; ama şimdiden büyük şehirlere bisiklet yolları eklenmeye başlansa iyi olur.

Kaynak: Citylab