Bugüne kadar tanıdığınız ağaç evleri bir kenara bırakın. Jono Williams’ın tasarladığı güneş enerjisiyle çalışan ve Android yazılımı ile kontrol edilen ağaç ev konseptli akıllı evler, alternatif konut tasarımlarına yeni bir bakış açısı getiriyor.

Plastik mühendisi ve grafik tasarımcı Jono Williams tarafından tasarlanıp inşa edilen Skysphere isimli proje, temel olarak bir ağaç ev ele alınarak tasarlandı. Williams, kendi geliştirdiği projesi üzerinde birkaç ay boyunca yaptığı değişikliklerden sonra ağaçta yaşanacak büyümenin ve hava şartlarının projesine zarar vereceğini hesapladı. Hesaplamalarının ardından yapı malzemesi olarak ne kullanması gerektiğini düşünen Williams, çelikte karar kaldı.

Skyphere 2

Skysphere’in ana yapısı, uzun içi boş sütunlarla desteklenen ve eğimli kasnakların çevirdiği dairesel odadan oluşuyor. Zemindeki girişte parmak izi teknolo kullanan Williams, tasarladığı eve çıkabilmek için birbirine kaynaklanmış basamaklardan oluşan merdiveni kullanıyor. William’ın “yıldız izleme platformu” olarak isimlendirdiği odaya tepedeki iki farklı kapıdan giriş yapılabiliyor.

Manzarayı kısıtlamayan tasarım

2 metrelik pencereleri ve 14 metrelik çevresiyle 360 derece görüş sağlayan Skysphere hakkında Williams şunları söylüyor: “Pek çok kez oldukça küçük pencereli ağaç evler gördüm, fakat düşündüm ki, eğer bir ağaç evde yaşayıp çevrenizdeki manzarayı göremiyorsanız bu yaşam yerinin ne anlamı var ki? Benim tasarımımdaki pencereler ile çevrenizdeki manzarayı izlemek hiçbir zaman kısıtlanmayacak.”

Skyphere 3

Geceleri gökyüzüne baktığınızda yıldızları ayaklarınıza seren tasarımına ek olarak, Skysphere, gündüzleri doğal ışık ile besleniyor. İçindeki ışıklandırma sistemi ise değiştirilebilir renkli LED lambalardan oluşuyor. Evin enerji ihtiyacı ise kasnakların üzerine kurulan güneş panelleri sayesinde karşılanıyor.

Skyphere 4

İç yapısı özenle tasarlanmış Skysphere, yüksek hızda internet erişimi sağlarken 2 adet olumsuz özelliği bulunuyor: Tasarıma henüz banyo eklenmemiş durumda ve yapı malzemesi doğaya zararlı olan çelik. Ancak Williams ağaçların arasına bir de banyo inşa etmeyi planlıyor.

Skyphere 5

Malzemeleri için toplamda 50 bin dolar harcayan Williams, aynı zamanda 3 bin saatini bu evi tasarlamak için harcadı. 2012 yılının sonlarına doğru biten tasarım, yakın zamanda kullanıma açık olacak.

Gelecekteki evler daha doğa dostu malzemeler kullanılarak yapılırsa Skysphere gibi projelerin maliyeti düşebilir. Ve kentlerde bunalan çarpık toplum yapılanması yeniden doğaya dönüş yapabilir.

Kaynak: Mashable 

Hazırlayan: Burak Avşar