Okuma süresi: 3 dakika

Ukraynalı sanatçılar Aleksei Bordusov ve Vladimir Manzhos, Doğu Avrupa ülkelerindeki grafiti hareketinin öncülerinden. On yıldır Ukrayna ve Rusya’daki duvarları renklendirmeye devam eden ikilinin, özgün hikâyeler ve sembolist bir perspektifle yarattıkları sahneler oldukça etkileyici.

Interesni Kazki, ilginç masal ya da hikâye anlamına geliyor, çalışmalarındaki mizah ise hayal gücümüzü canlandırarak bizi düşünmeye yönlendiriyor. Bilim, din, kozmoloji ve sosyal objeleri konu alan Bordusov ve Manzhos, herkesin kendi anlamını bulabileceği işlere imza atıyor: “Çizimlerdeki objeler birer bulmaca ve çözülmesi gereken sırları var.”

interesnikazki3
L’Eterno Ritorno (Sonsuz Tekrar)

Kum saatinin üzerinde koşan Helios’un gözü, gün ışığı ile buluşuyor. Çizim, ilhamını antik güneş sembollerinden ve birçok kültürde yer edinen Triskelion’dan (Üçlü Sarmal) alıyor. Bu nedenle çizim için Güneş Tanrısı Helios ile özdeşleşen Sicilya Adası tercih edilmiş.

interesnikazki4
Kayanın etrafında şekillenen hikâyede Yunan mitolojisinden Perseus ve Medusa, özgün tasvirleriyle karşımıza çıkıyor.

interesnikazki5
“Beta to Alpha transition”
interesnikazki6
“Fight for The Perfection”
interesnikazki7
“Sellers of Black Holes”

Hindistan Varkala’da yer alan bu çizim, hindistancevizi, muz ve yumurta gibi yiyeceklerin yanında “kara delikler” satan bir yerliyi ve yanında oturan tanrısal figürü anlatıyor. Yerlinin elinde tuttuğu kara delik, kamerası ve cüzdanı olan bir adamı yutarken görülüyor. Resim, turistlerin Hint mitleri ve yerli dinlere olan hayranlığını da simgeliyor.

interesnikazki8
Çizimin hikâyesi küresel ve yerel mücadele üzerine. İyi ve Kötü arasındaki kozmik çatışma, Ukrayna’nın özgürlük mücadelesini konu ediniyor.

interesnikazki9
Kontrol altında tutulan, teknolojiyle iç içe geçen insanlık

interesnikazki10 interesnikazki12 interesnikazki13 interesnikazki1 interesnikazki2

Kaynak: The Wyn Wood Walls