Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıÖzgürlük sesleri: Hollanda sirklerde yabani hayvanların kullanılmasını yasakladı

Özgürlük sesleri: Hollanda sirklerde yabani hayvanların kullanılmasını yasakladı

-

Hollanda, sirklerdeki yabani hayvanlarla ilgili yasa tasarısını geçtiğimiz hafta kabul etti. Yasak, 15 Eylül itibarıyla ülkedeki tüm sirkler için geçerli.

Doğal hayatlarından koparılarak insanların eğlencesi uğruna “eğitilen” aslan, ayı, fil, zürafa ve deniz aslanı gibi yabani hayvanlar, özellikle taşıma sırasında büyük zorluklar çekiyor, küçük kafeslerde yaşamaya zorlanıyor ve doğalarına aykırı hareketler sergilemek üzere sahneye fırlatılıyor.

Hollanda’da faaliyet gösteren 22 sirkten yalnızca 16’sının “sahip olduğu” yabani hayvan sayısı 119. Hayvan hakları organizasyonu olan Wilde Dieren de Tent Uit, bu yasak için dokuz yıl önce bir kampanya başlatmıştı. Şimdiki hedefi ise sirklerin “daha uygun” hayvanlara yuva olması.

wildcircusanimals3
Meksika, Avusturya, Yunanistan ve Belçika’nın da aralarında bulunduğu dokuz ülke sirklerde yabani hayvanların kullanılmasını tamamen yasakladı, geçtiğimiz sene ekim ayında Malta da benzer bir yasayı kabul etmişti.

“Hayvansız” Türkiye Sirki

Birçok kampanya başlatılsa da Türkiye’de hayvanların sirklerde kullanılmasını engelleyen bir yasa henüz mevcut değil. Fakat 2006 yılında kurulan Türkiye Sirki, gösterilerinde hayvanları kullanmayı reddediyor: “Türkiye Sirki olarak her geçen gün sektörümüze yenilikler katarak, çevreye zarar vermeyen, doğayla barışık ve insan sağlığını önde tutan projelerle hizmet üretmeye devam edeceğiz. Biz tüm canlıların dostuyuz, hayvanları sahnede görmekten değil kendi yaşam alanlarında görmekten hoşnut olanlarız.”

Hayvansız Türkiye Sirki
Hayvansız Türkiye Sirki

Kaynak: Four Paws 

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol