Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıKürkünü çıkar, vicdanını giy!

Kürkünü çıkar, vicdanını giy!

-

Her yıl sadece kürkü için öldürülen onlarca türden milyonlarca hayvan var ve bu ölümlerin hepsi son derece vahşice oluyor. Moda diye, sosyal statü diye, gösteriş diye alınan kürkler, birer ceset aslında. Kürk artık sadece giyim olarak değil, aksesuar, oyuncak ve hediyelik eşyalarında bir parçası.

The Humane Society International’ın verdiği bilgiye göre kürk ticaretine yılda 2 milyonun üzerinde kedi ve köpek kurban ediliyor. Çin ve Doğu Asya’dan sağlanan ham kürkler, bu alanlarda kullanılmak üzere Avrupa’ya pazarlanıyor. Dünyanın en medeni ülkelerinden Kanada, her yıl eşi benzeri görülmemiş bir katliam yapıyor ve av sezonunda yüz binlerce yavru fok balığı kürkleri için kafalarına sopa ile vurularak öldürülüyor. (Kürkte açacağı delikten ötürü silah tercih edilmiyor!)

Bazıları ise elektrik verilerek canlıyken derileri yüzülerek katlediliyor. ABD’de yasaklanmış olsa da halen birçok ülkede sahte kürk adı altında sokak hayvanları öldürülüyor. Aksesuar ve süs eşyası için bu hayvanlar toplanılıyor hatta bazen evlerden çalınıyorlar. Tek bir kürk manto için ortalama 60 hayvanın canlı canlı derisi yüzülüyor. Kürk hayvanları doğdukları andan itibaren küçük kafeslere ve karanlığa hapsediliyor. Öldürülecekleri güne kadar minimum miktarda su ve yiyecek veriliyor. Kürkleri daha parlak olsun diye soğukta bekletiliyorlar. Bir çoğu bu zor koşullar altında yaşamlarını sürdürmeye çalıştıkları için akli dengelerini yitirirerek kendilerine zarar veriyor. Kısacası insanlık kendi zevki uğruna bencilce davranıp hayvanlara işkence ediyor.

Bunun bir nebze olsun önüne geçebilmek ve halkı bilinçlendirmek için ünlü isimler kürkünü çıkar vicdanını giy, sana en çok yakışan şey vicdandır kampanyası için 2015 yılında bir araya geldi.

Ve bir video yayınladılar: Kürkünü çıkar, vicdanını giy!

AB parlementosu ve ABD kedi, köpek ve fok ithalatını yasaklarken, İngiltere, Avusturya, Hırvatistan, İsviçre kürk çiftliklerini tamamen yasakladı. Fakat dünyadaki kürklerin yüzde 40’ı Türkiye’den ve kürk çiftliklerinin sayısı da her geçen gün artıyor. Sen de bu işin bir parçası olma ve hayvan tüyünü içeren hiçbir aksesuar, ev eşyası ya da giyecek alma. Çünkü sana en çok yakışacak şey vicdandır!

Dikkat! Bu video özellikle çocuklar için rahatsız edici görüntüler içerebilir.

Kaynak: Kürke hayır platformu

SON YAZILAR

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı.31 Ocak Pazartesi akşamı...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor.Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.
Belce Örü
Belce Örü
Sinematopya'da ve başka muhtelif yerlerde yazar [email protected]

ÇOK OKUNANLAR

[td_block_social_counter facebook="dergigaia" twitter="gaiadergi" youtube="channel/UCorDAuLS9gj1gFvLdmf1p2Q" instagram="gaiadergi"]