Doğu Afrika’nın yarı göçebe kabilesinden Maasaili kadınlar ve Green Energy Africa girişimi sayesinde Kenya’daki köyler sürdürülebilir enerjiyle evlerini aydınlatıyor.

Yoksullukla mücadele eden Afrika’nın güneş enerjisine çok fazla ihtiyacı var, çünkü Magadi kasabasının en büyük problemi elektriğinin olmaması. Green Energy Africa Kenyalı kadınlara güneş enerjisinden faydalanacakları malzemeleri enerji tasarruflu lambaları, güneş panelleri, şarj edilebilir pilleri sağlayıp onları köylerde ve evlerde nasıl kullanacaklarını öğretiyor. Bu girişim, Maasaili kadınlara ekstra gelir getirip halen ülkenin elektrik şebekesine erişimi olmayanlara geceleri elektrik sağlıyor.

Proje birçok açıdan faydalıKenya’da nüfusun yarıdan fazlası ülkenin elektrik şebekesine bağlanmak için çok uzakta yaşıyor. Güneş panelleri kullanan insanlar artık geceleri evlerini aydınlatmak için odun veya gazyağı yakmak zorunda kalmıyor. Bu sayede çocuklar akşam evlerinde dumana maruz kalmadan kitap okuyabiliyor ve ev ödevlerini yapabiliyor.

Ayrıca güneş enerjisinden yararlanan aileler hem paradan hem de zamandan tasarruf ediyor. Bazı Kenyalı haneler gazyağına günde 40 cent ödüyor veya ormanda yakacak odun toplamak için saatlerini harcıyor. Kimisi de telefonlarını şarj edebilmek için kasabalarına kilometrelerce uzaklıktaki enerji istasyonuna haftada bir dolar harcıyor.

Faydaları bununla da sınırlı kalmıyor. Güneş lambaları, köylülerin sığırlarını ve keçilerini tehdit eden vahşi hayvanları korkutup kaçırarak ahırlarını aydınlatıyor.

Herkesin ışıktan faydalanabilmesi ve güneşten enerji üretebilmesi umuduyla kadınlar eşeklerin üzerine astıkları güneş panelleriyle kapı kapı geziyor.

100% temiz, ekonomik ve sınırsız kaynak olan güneş enerjisinin Maasai’li kadınlarla tanışması!
Yeşil çözümlerle çevreyi ve doğayı korumayı amaç edinen insanlar heryerde, hatta Afrika Kenya kırsalında bile!
Resimler Green Energy Africa web sitesinden alınmıştır.
Resimler Green Energy Africa web sitesinden alınmıştır.

Girişim temiz, yenilenebilir enerjiyle birlikte ekonomik özgürlüğe giden yolu açmış oldu. Maasaili kadınların kültürlerinde mülke ya da mirasa sahip olma hakları yoktur; Green Enerji Afrika projesiyle çalışmak onlara ihtiyaç duydukları gelir kaynağını yaratmış oldu. Güneş enerjisini kullanmaya karar veren aileler hayatlarının ileriki dönemlerinde bu yatırımın faydalarını görecekler.

Şimdiye kadar yaklaşık 200 kadın 2 binden fazla haneye güneş enerjisi ünitesi kurdu.

Resimler Green Energy Africa sitesinden alınmıştır.
Resimler Green Energy Africa sitesinden alınmıştır.
Resimler Green Energy Africa web sitesinden alınmıştır.
Resimler Green Energy Africa web sitesinden alınmıştır.

CCTV Afrika kanalı tarafından yapılan röportajda yerli halk güneş enerjisiyle ilgili duygularını bizlerle paylaşmaktadır.

En çetin Afrika koşullarında açlığa, susuzluğa direnen kadınlar imkânları olduğu takdirde bizlere her şeyi yapabileceklerini kanıtlıyorlar.

Kaynak: True Activist