Ana SayfaEkolojiEkoköylerAfrika’daki kırsal köylere güneş panelleri kuran ve temiz enerjiyi getiren Maasaili kadınlar

Afrika’daki kırsal köylere güneş panelleri kuran ve temiz enerjiyi getiren Maasaili kadınlar

-

Doğu Afrika’nın yarı göçebe kabilesinden Maasaili kadınlar ve Green Energy Africa girişimi sayesinde Kenya’daki köyler sürdürülebilir enerjiyle evlerini aydınlatıyor.

Yoksullukla mücadele eden Afrika’nın güneş enerjisine çok fazla ihtiyacı var, çünkü Magadi kasabasının en büyük problemi elektriğinin olmaması. Green Energy Africa Kenyalı kadınlara güneş enerjisinden faydalanacakları malzemeleri enerji tasarruflu lambaları, güneş panelleri, şarj edilebilir pilleri sağlayıp onları köylerde ve evlerde nasıl kullanacaklarını öğretiyor. Bu girişim, Maasaili kadınlara ekstra gelir getirip halen ülkenin elektrik şebekesine erişimi olmayanlara geceleri elektrik sağlıyor.

Proje birçok açıdan faydalıKenya’da nüfusun yarıdan fazlası ülkenin elektrik şebekesine bağlanmak için çok uzakta yaşıyor. Güneş panelleri kullanan insanlar artık geceleri evlerini aydınlatmak için odun veya gazyağı yakmak zorunda kalmıyor. Bu sayede çocuklar akşam evlerinde dumana maruz kalmadan kitap okuyabiliyor ve ev ödevlerini yapabiliyor.

Ayrıca güneş enerjisinden yararlanan aileler hem paradan hem de zamandan tasarruf ediyor. Bazı Kenyalı haneler gazyağına günde 40 cent ödüyor veya ormanda yakacak odun toplamak için saatlerini harcıyor. Kimisi de telefonlarını şarj edebilmek için kasabalarına kilometrelerce uzaklıktaki enerji istasyonuna haftada bir dolar harcıyor.

Faydaları bununla da sınırlı kalmıyor. Güneş lambaları, köylülerin sığırlarını ve keçilerini tehdit eden vahşi hayvanları korkutup kaçırarak ahırlarını aydınlatıyor.

Herkesin ışıktan faydalanabilmesi ve güneşten enerji üretebilmesi umuduyla kadınlar eşeklerin üzerine astıkları güneş panelleriyle kapı kapı geziyor.

100% temiz, ekonomik ve sınırsız kaynak olan güneş enerjisinin Maasai’li kadınlarla tanışması!
Yeşil çözümlerle çevreyi ve doğayı korumayı amaç edinen insanlar heryerde, hatta Afrika Kenya kırsalında bile!
Resimler Green Energy Africa web sitesinden alınmıştır.
Resimler Green Energy Africa web sitesinden alınmıştır.

Girişim temiz, yenilenebilir enerjiyle birlikte ekonomik özgürlüğe giden yolu açmış oldu. Maasaili kadınların kültürlerinde mülke ya da mirasa sahip olma hakları yoktur; Green Enerji Afrika projesiyle çalışmak onlara ihtiyaç duydukları gelir kaynağını yaratmış oldu. Güneş enerjisini kullanmaya karar veren aileler hayatlarının ileriki dönemlerinde bu yatırımın faydalarını görecekler.

Şimdiye kadar yaklaşık 200 kadın 2 binden fazla haneye güneş enerjisi ünitesi kurdu.

Resimler Green Energy Africa sitesinden alınmıştır.
Resimler Green Energy Africa sitesinden alınmıştır.
Resimler Green Energy Africa web sitesinden alınmıştır.
Resimler Green Energy Africa web sitesinden alınmıştır.

CCTV Afrika kanalı tarafından yapılan röportajda yerli halk güneş enerjisiyle ilgili duygularını bizlerle paylaşmaktadır.

En çetin Afrika koşullarında açlığa, susuzluğa direnen kadınlar imkânları olduğu takdirde bizlere her şeyi yapabileceklerini kanıtlıyorlar.

Kaynak: True Activist 

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol