Ana SayfaGüncelKuzey Kore halkının, “Kısa Adam” Kim Jong-un tarzı saç modeliyle sınavı

Kuzey Kore halkının, “Kısa Adam” Kim Jong-un tarzı saç modeliyle sınavı

-

Kuzey Kore’de uzun saç tarihe karışıyor! Kuzey Koreli yetkililer, ülkede yaşayan genç erkeklerin saçlarını kısa tutmaları için sert önlemler almaya başladı.

Geçtiğimiz sene, Kuzey Kore’de alınan bir karar ile beraber genç erkeklerin saçlarını yalnızca liderleri Kim Jong’un saçı gibi kestirmelerinin zorunlu olduğu haberleri yayılmıştı. Bazı kaynaklara göre de tüm erkekleri kapsayan bu Kim Jong-un diktası, görünüşe göre artık göz açtırmadan uygulanıyor.

Kaynaklara göre; Kuzey Kore’deki erkekler, saçlarını yasalarla belirlenen saç uzunluğundan en fazla 2 santimetre kadar uzun tutabiliyor. Yetkililer; kadınlardan da saçlarını mümkün olduğunca kısa tutmalarını istiyor. Ülkedeki üniversite öğrencileri, yetkililer tarafından berber eşliğinde sürekli teftiş ediliyor ve kurallara uymadığı düşünülen saçlar anında kesiliyor.

Ne 2 santimetre uzun ne de 2 santimetre kısa

Eskiden; kafanın yanlarındaki ve arkasındaki saçların sürekli temiz bir şekilde traşlandığı “zorunlu Kim Jong-un saç modeli” için; başın üst kısmındaki saç uzunluğunun fazla bir önemi yoktu. Artık; üst taraftaki saçlar da belirlenen uzunluktan ne 2 santimetre uzun ne de 2 santimetre kısa kestirilebiliyor.

Ülkedeki genç erkeklerin pek sıcak bakmadıkları bilinen Kim Jong-un tarzı saç modeli için, gençlerden, “Başkanımızın kendine has bir saç stili var, herkese yakışmaz ki” tepkileri geliyordu.

Ri Sol-ju

Kuzey Kore’deki kadınlar ise saçlarını Kim Jong’un eşi Ri Sol-ju’nunki gibi kısa kestirecek. Yalnızca sanatçı kadınlar için bu kural biraz esnetiliyor. Sanatçılar saçlarını biraz daha uzun tutabiliyorlar.

Diktatörlüğün, belirlenen rejim ne olursa olsun, “faşist” bir yönetim şekli olduğunu hatırlamamız açısından yeni bir baskıcı uygulama ile karşı karşıya kaldık. Savunulacak şey, özgürlük olmalı.

Kaynak: BBC, Chosun

SON YAZILAR

Yeni nesil ne diyor?

Her şey bir konuşmayla başladı. Bir arkadaşım yeni nesil sözcüklerden bahsediyordu. Konu hakkında konuştukça konuştuk. Dedim, bir yazı yazayım ben de, dergide de bulunsun. Çünkü...

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...
Bahadır Cebeci
Bahadır Cebecihttp://[email protected]
Bu sıralar Ankara'da ikamet etmektedir. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Anabilim Dalı mezunudur. Uzun süre kazılarda çalışmıştır. Varoluşumuzu ve insanlık tarihimizi, doğanın büyüleyici inanılmazlığını sürekli sorgulayıp araştıran bir çeşit dünyalıdır.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol