Kuzey Kore’de uzun saç tarihe karışıyor! Kuzey Koreli yetkililer, ülkede yaşayan genç erkeklerin saçlarını kısa tutmaları için sert önlemler almaya başladı.

Geçtiğimiz sene, Kuzey Kore’de alınan bir karar ile beraber genç erkeklerin saçlarını yalnızca liderleri Kim Jong’un saçı gibi kestirmelerinin zorunlu olduğu haberleri yayılmıştı. Bazı kaynaklara göre de tüm erkekleri kapsayan bu Kim Jong-un diktası, görünüşe göre artık göz açtırmadan uygulanıyor.

Kaynaklara göre; Kuzey Kore’deki erkekler, saçlarını yasalarla belirlenen saç uzunluğundan en fazla 2 santimetre kadar uzun tutabiliyor. Yetkililer; kadınlardan da saçlarını mümkün olduğunca kısa tutmalarını istiyor. Ülkedeki üniversite öğrencileri, yetkililer tarafından berber eşliğinde sürekli teftiş ediliyor ve kurallara uymadığı düşünülen saçlar anında kesiliyor.

Ne 2 santimetre uzun ne de 2 santimetre kısa

Eskiden; kafanın yanlarındaki ve arkasındaki saçların sürekli temiz bir şekilde traşlandığı “zorunlu Kim Jong-un saç modeli” için; başın üst kısmındaki saç uzunluğunun fazla bir önemi yoktu. Artık; üst taraftaki saçlar da belirlenen uzunluktan ne 2 santimetre uzun ne de 2 santimetre kısa kestirilebiliyor.

Ülkedeki genç erkeklerin pek sıcak bakmadıkları bilinen Kim Jong-un tarzı saç modeli için, gençlerden, “Başkanımızın kendine has bir saç stili var, herkese yakışmaz ki” tepkileri geliyordu.

Ri Sol-ju

Kuzey Kore’deki kadınlar ise saçlarını Kim Jong’un eşi Ri Sol-ju’nunki gibi kısa kestirecek. Yalnızca sanatçı kadınlar için bu kural biraz esnetiliyor. Sanatçılar saçlarını biraz daha uzun tutabiliyorlar.

Diktatörlüğün, belirlenen rejim ne olursa olsun, “faşist” bir yönetim şekli olduğunu hatırlamamız açısından yeni bir baskıcı uygulama ile karşı karşıya kaldık. Savunulacak şey, özgürlük olmalı.

Kaynak: BBC, Chosun