Okuma süresi: 2 dakika

İki yıl önce, Romanyalı fotoğrafçı Mihaela Noroc, 37 ülkeden kadının büyüleyici portrelerini çekerek dünyadaki değişik güzellik örneklerini belgeleme adına zorlu bir görevi üstlendi. Macerası Tibet, İran, Brazilya ve ABD gibi birbirinden çok farklı yerleri kapsıyordu ancak son istikameti özellikle dikkat çekici, izole edilen ve nadiren fotoğraflanan Uzakdoğu ülkesi Kuzey Kore oldu. Pyongyang, Sinuiju ve Wonsan gibi şehirleri gezen Noroc, Güzellik Atlası serisini Kuzey Kore kadınlarıyla genişletme fırsatı buldu. Noroc, garsonlardan öğrencilere ve fabrika işçilerine kadar geniş yelpazeden insanların fotoğrafını çekerek 24,9 milyon insanın yaşadığı ülkeye alışılmadık bir bakış açısından bakılmasını sağladı.

MihaelaNoroc5“Kuzey Koreli kadınlar küresel trendleri takip etmiyorlar ancak bu görünüşleriyle ilgilenmedikleri anlamına gelmiyor. Kesinlikle ilgileniyorlar! Topuklu ayakkabılara tutkunlar ve genellikle üzerinden ülkenin liderlerininden birinin bulunduğu bir broşla birlikte klasik kıyafetler giyiyorlar. Kutlama ve diğer özel günlerde ise geleneksel renkli kıyafetlerini giyiyorlar” diyor Noroc.

Noroc, kitap çıkaracak kadar fotoğraf çekebilmek adına dünyayı dolaşmak için Indiegogo’dan bağış topluyor. “Amacım her ülkeye gidip kadınların fotoğraflarını çekerek güzelliğin farklılıklarımızda olduğunu göstermek” diyor.

MihaelaNoroc6 MihaelaNoroc8 MihaelaNoroc9 MihaelaNoroc10 MihaelaNoroc11 MihaelaNoroc12 MihaelaNoroc14 MihaelaNoroc13


Kaynak: My Modern Met