Okuma süresi: 3 dakika

Fotoğrafçı Diane Tuft‘ın son monografisi, güzellik ve eşsizlik adına az görülen bir tablo sağlıyor.

Çalışmaları Whitney Müzesi’nin kalıcı koleksiyonunda, New York City’deki Uluslararası Fotoğraf Merkezi’nde ve New York Su Değirmeni’ndeki Parrish Sanat Müzesi’nde yer alan sanatçı ve fotoğrafçı Diane Tuft, hayatının işini yeryüzü üzerinde çevresel değişimleri kaydetmek için seyahat etmeye odakladı. İlk monografı Unseen (Görünmeyen): Görünür Spektrum’un Ötesinde, Batı Amerika, Nepal, Kuzey Afrika ve İzlanda’nın 10 yıllık fotoğraf koleksiyonuydu. İkinci kitabı Gondwana: Antik Bir Dünyanın Resimleri için Antarktika kıtasında altı hafta geçirdi.

Son eseri The Arctic Melt (Kutup Erimesi): Kaybolan Yeryüzünün Fotoğrafları, bizi onun alışılmamış manzara fotoğrafçılığının, donmuş tundraya ve Kuzey Kutbu‘ndaki, Norveç‘teki ve Grönland‘daki buzullara dönüştüğü kuzey kutbuna götürüyor.

16 Temmuz 2016'da çekilen bu havai fişek görünümü, adanın yüzeyinin yüzde seksenini kaplayan 660.000 kilometrekarelik bir buz topluluğu olan Grönland Buz Levhası'nı belgeliyor. Fotoğrafçı: Diane Tuft
Grönland Buz Yaprağı

16 Temmuz 2016’da çekilen bu havai fişek görünümü, adanın yüzeyinin yüzde seksenini kaplayan 660.000 kilometrekarelik bir buz topluluğu olan Grönland Buz Levhası’nı belgeliyor.

Wedel Jarlsberg Karası

Norveç’in Svalbard takımadalarından Spitsbergen adasının güney ucundaki Wedel Jarlsberg topraklarında buzul dağılımı devam ediyor. Bölgenin yüzde 65’inden fazlası buz kütüğü olarak tahmin edilmektedir.

Franz Joseph Karası
Arktik Okyanusu
Grönland Denizi
Disko Körfezi
Wordiekammen
Sullorsuaq Boğazı
Grönland
Wahlenbergbreen

Wahlenbergbreen, Spitsbergen, Svalbard, Norveç’te Oscar II Topraklarında bir buzul.

Kuzey Kutbu

Bu fotoğraf, saat 12:03’te Kuzey Kutbu’nda, 0 (sıfır) derecede çekildi.

Arktik Erime, kitap kapağı

Kaynak: Bloomberg