Ana SayfaYaşamKadınLatin Amerika’daki çocuk istismarı kurbanlarından sadece birinin, Gloria'nın hikâyesi

Latin Amerika’daki çocuk istismarı kurbanlarından sadece birinin, Gloria’nın hikâyesi

-

“Böyle bir proje üzerinde çalışıyorum çünkü ben de genç yaşta anne olan bir kadının çocuğuyum ve kardeşim de 16 yaşında anne oldu. Bu soruna bir çözüm bulmak istiyorum.

Fotoğrafçı Christian Rodriguez’in bu yaşantısı onu dünyanın her yerindeki cinsel istismar mağduru genç anneleri belgeselleştirmeye itti. Öncelikle kendi memleketi Uruguay’dan başladı, daha sonra Rio de Janerio ve Meksika’nın bir köyüne kadar devam etti bu serüven.

Sivil toplum kuruluşu, küçük bir yerli topluluğundaki bir kızı Rodriguez ile tanıştırdı: Babası tarafından 11 yaşındayken tecavüze uğrayıp 12 yaşındayken de doğum yapan Gloria. Kız kardeşlerinden ikisine de tecavüz etmişti babası. Gloria annesi ve on kardeşinden sekiziyle birlikte küçük bir köy evinde yaşıyor. Babası şu anda hapiste.

Topluluğundaki diğer genç yaşta hamile kalan kızlar gibi o da okuldan kovulmuş. Günlerini, annesi ve erkek arkadaşından hamile kalan kız kardeşi Guadalupe ile Meksika’ya özgü bir yemek olan totopas yaparak geçiriyor.

Rodriguez, küçük bir toplulukta istismar edilip anne olan bir çocuğun hikâyesini dümdüz anlatmak yerine, Gloria’nın kırık kalbini bizlere göstermek için daha farklı bir yol seçti. Bekledi. Oturdu. Gloria ve ailesinin fotoğraflarını çekmeden önce onların hikâyesini dinledi. Çok duyarlı olmak istiyordum” dedi Rodriguez. “Gloria için çok endişeliydim. Bu deneyim benim için çok stresliydi. Bu aileye yardım etmek istiyordum ama nasıl yapacağımı bilemiyordum, arkadaşlarım yapabileceğim en iyi şeyi, yani hikâyelerini duyurabileceğimi söyledi.”

çocuk anne 1
Gloria ve babasının tecavüzü sonucu doğan oğlu

Gloria ve ailesiyle yavaş yavaş bir ilişki kuran fotoğrafçı, geleneksel belgesel yaklaşımının işe yaramayacağını fark etti. Gloria çok kırılgandı. Çok utangaç. Tecavüz yüzünden psikolojik olarak çok hasar görmüştü. 11 ay kadar bir süre bebeğine isim vermemişti. Herkes bebeğe İspanyolca ya da İngilizce “bebek” diyordu.

Başlangıçta Gloria bebeği sevmemişti ve ona bakmak istemiyordu ama bir şekilde buna zorlandı” diyor Rodriguez. “Bebek ona tecavüzü anımsatıyordu. Gloria ile çalışmayı ve konuşmayı denediğimde ağlamaya başladı. Bu çok zordu çünkü onun daha fazla acı çekmesini, gözyaşı dökmesini istemiyordum.”

çocuk anne 2

Rodriguez Gloria’nın fotoğrafını çekmek istemişti, onu kızı sanatın bir parçası olmaya gönüllü etti. Fotoğrafçı, Gloria ve kız kardeşlerinin geleneksel Oaxaca kıyafetleri içinde rahat olabileceğini düşündüğü için onları öyle çekmek istedi. Böylelikle Gloria’nın genç anne kısıtlamalarının ardındaki anlam dolu portrelerini yaratmak için genç kızla çalıştı. Bir fotoğrafta Gloria’yı Frida Kahlo’nun fotoğrafındaki gibi tasvir etti: Boynunda dikenler ve kafasında bir kelebek ile.

çocuk anne 3

Yumuşak bir yolla fotoğrafları çekmek istedim, direkt bir şekilde değil” diyor fotoğrafçı. Rodriguez’in fotoğraflarında bir küçük kız ve genç bir annenin yorgunluğunu görebiliyoruz. Gloria kardeşlerine ödevleri için yardım ediyor. Oğlunu emziriyor ve totopos yapmak için saatlerce çıplak ayakla ayakta duruyor.

Zaten Gloria’nın içinde bulunduğu durum bu kadar zorken, maalesef ki Maluco’da böyle çok olay olduğunu dillendiriyor fotoğrafçı. Yerel bir geleneğe göre, aileler için hamile kızın, karşılığında para alınması şartıyla babayla evlendirilmesi gayet normal. Bu da tecavüzün sonucu olan hamileliğin tolere edildiğinin işaretidir, diyor Rodriguez.

çocuk anne 5
Gloria’nın evi

Fotoğrafçı “Bu toplulukta erkekler kadınların yerine karar veriyor” diyor. “Örneğin erkeklerin oyun oynaması ya da şehirde rahatça gezinmesi normalken, kızların evde totopos ya da temizlik yapması gerekiyor. Bence kızların da erkekler gibi yaşamasına imkân verilseydi, bu genç yaşta hamilelik olayı tamamen değişirdi.

çocuk anne 6
Gloria’nın kardeşlerinden ikisi

Rodriguez, Gloria’nın hikâyesini paylaşarak genç yaşta hamilelik, tecavüz ve Latin Amerika kızlarının imkân eksiklikleri hakkında farkındalık yaratmak istediğini söylüyor. Ayrıca özellikle de Gloria’nın okulunu bitirebilmesi için para biriktirebilmesini umuyor. Bu şiddet döngüsünün kırılması için ona yardım etmek istedim” diyor Rodriguez.

çocuk anne 4
Gloria’nın 10 aylık oğlu

Küçük bir not: Gloria oğluna sonunda bir isim verdi, onu Juan Diego diye çağırıyor.

Kaynak: National Geographic

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Emine Tanır
Emine Tanır
Mersin/Tarsus doğumluyum. 19 yaşındayım. Edebiyatla ve kitapla iç içe büyüdüm. Yeşile hasret, sizlere selam.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol