Okuma süresi: 2 dakika

Leonardo DiCaprio, son yıllarda ününün getirdiği gücü gezegenimizin yararı adına birçok çevre sorununa ses çıkarmak için kullanıyor. DiCaprio, bu hafta İsviçre’nin Davos kentinde yapılan Dünya Ekonomi Forumu’nda Kristal Ödül’ü alan dört ünlüden biriydi. Bu ödül, gezegenimizin ve üzerinde yaşayan her canlının korunmasına yardımda bulunmayı kendine vazife edinen sanatçı ve yıldızların önemine dikkat çekiyor. DiCaprio günümüzdeki iklim değişikliği kriziyle baş etmedeki umut vadeden önderliği sayesinde ödülü kazandı.

Dünya liderlerinin ve iş insanlarının karşısında ödülü almak için kürsüye çıkan DiCaprio, şu sözleri sarf etti: “Kömür, petrol ve gaz endüstrisinin kurumsal aç gözlülüğünün insanlığın geleceğini belirlemesine müsaade etmeyi göze alamayız. Kâr gözeten ve bu yıkıcı sistemi muhafaza etmekte olan kurumlar değişen iklim koşullarını inkâr ediyor ve hatta bunun kanıtlarını ört bas ediyorlar.”

Leonardo DiCaprio 1

DiCaprio daha önceleri de gezegenimizin geleceği adına umudu yükseltmek için herkesin sorumluluk alması gerektiğine dikkat çekmişti. Aktör, konuşmasına şu sözleri de ekleyerek devam etti: “Bu kadarı yeter. Siz her şeyin farkındasınız. Herkes farkında. Tarih bu yıkım için doğrudan farkında olanları suçlayacaktır.”

Umut vaat edici ve harika giden konuşma bu sözlerin ardından daha da güzelleşiyor. DiCaprio, vakfının çevrenin korunmasına yardımda bulunmak amacıyla 15 milyon dolar bağışladığını duyuruyor. Bu miktarla, palmiye yağı endüstrisi tarafından tahrip edilen Sumatra yağmur ormanlarının yaklaşık 162 kilometrelik kısmının muhafazasını garantileyen bu projeye finansman tahsis edilecek.

Leonardo DiCaprio 2

Leonardo DiCaprio gibi bir yıldızın gücünü gezegenimizin kapısına dayanmış sorunlara dikkat çekmek için kullanması takdire şayan ve diğer yıldızlara örnek teşkil ediyor. Eğer DiCaprio, sizlerde de bir farkındalığa sebep olabildiyse ve ona katılıyorsanız, One Green Planet’s #EatForThePlanet hareketine biz göz atabilirsiniz. Aynı zamanda DiCaprio’nun vakfıyla ilgili araştırma yapmak isterseniz sadece bir tık uzağınızda. Sadece filmlerini, yakışıklılığını ya da Oscar ödülünü alıp alamayacağını düşündüğümüz DiCaprio’nun 1998 yılında kurduğu vakıf onun tamamen farklı bir yönüyle tanıştırıyor bizi.

Kaynak: One Green Planet