Ana SayfaEkolojiDoğaLeonardo DiCaprio gezegenimizi ve canlıları korumada cömert davranıyor

Leonardo DiCaprio gezegenimizi ve canlıları korumada cömert davranıyor

-

Leonardo DiCaprio, son yıllarda ününün getirdiği gücü gezegenimizin yararı adına birçok çevre sorununa ses çıkarmak için kullanıyor. DiCaprio, bu hafta İsviçre’nin Davos kentinde yapılan Dünya Ekonomi Forumu’nda Kristal Ödül’ü alan dört ünlüden biriydi. Bu ödül, gezegenimizin ve üzerinde yaşayan her canlının korunmasına yardımda bulunmayı kendine vazife edinen sanatçı ve yıldızların önemine dikkat çekiyor. DiCaprio günümüzdeki iklim değişikliği kriziyle baş etmedeki umut vadeden önderliği sayesinde ödülü kazandı.

Dünya liderlerinin ve iş insanlarının karşısında ödülü almak için kürsüye çıkan DiCaprio, şu sözleri sarf etti: “Kömür, petrol ve gaz endüstrisinin kurumsal aç gözlülüğünün insanlığın geleceğini belirlemesine müsaade etmeyi göze alamayız. Kâr gözeten ve bu yıkıcı sistemi muhafaza etmekte olan kurumlar değişen iklim koşullarını inkâr ediyor ve hatta bunun kanıtlarını ört bas ediyorlar.”

Leonardo DiCaprio 1

DiCaprio daha önceleri de gezegenimizin geleceği adına umudu yükseltmek için herkesin sorumluluk alması gerektiğine dikkat çekmişti. Aktör, konuşmasına şu sözleri de ekleyerek devam etti: “Bu kadarı yeter. Siz her şeyin farkındasınız. Herkes farkında. Tarih bu yıkım için doğrudan farkında olanları suçlayacaktır.”

Umut vaat edici ve harika giden konuşma bu sözlerin ardından daha da güzelleşiyor. DiCaprio, vakfının çevrenin korunmasına yardımda bulunmak amacıyla 15 milyon dolar bağışladığını duyuruyor. Bu miktarla, palmiye yağı endüstrisi tarafından tahrip edilen Sumatra yağmur ormanlarının yaklaşık 162 kilometrelik kısmının muhafazasını garantileyen bu projeye finansman tahsis edilecek.

Leonardo DiCaprio 2

Leonardo DiCaprio gibi bir yıldızın gücünü gezegenimizin kapısına dayanmış sorunlara dikkat çekmek için kullanması takdire şayan ve diğer yıldızlara örnek teşkil ediyor. Eğer DiCaprio, sizlerde de bir farkındalığa sebep olabildiyse ve ona katılıyorsanız, One Green Planet’s #EatForThePlanet hareketine biz göz atabilirsiniz. Aynı zamanda DiCaprio’nun vakfıyla ilgili araştırma yapmak isterseniz sadece bir tık uzağınızda. Sadece filmlerini, yakışıklılığını ya da Oscar ödülünü alıp alamayacağını düşündüğümüz DiCaprio’nun 1998 yılında kurduğu vakıf onun tamamen farklı bir yönüyle tanıştırıyor bizi.

Kaynak: One Green Planet 

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...
Esin Menekşedağ
Esin Menekşedağ
1996 yılının Kasım ayında dünyaya gelen sonbahara sevdalı ama onu tam anlamıyla yaşatmayan havadan şikayetçi bir Esin. Bir türlü sevemediği memleketi Bursa'dan göçeli neredeyse 2 yıl olmakta. Havası suyu kendisine yaraşan İzmir'de Dokuz Eylül Mütercim-Tercümanlık (İng.-Alm-Türk) bölümüne gidip gelmekte ve dans kurslarının (salsa) yollarını aşındırmaktadır. Dans etmeye bayılır. Yeni yerler görmeyi sever. Yeni yerlerin yeni insanlar getirdiğini bilir,o insanları kucaklamak ister ama istemeyebilir de.Kendi çapında dinlediği müzikler sevdiği filmler ve tabii ki okuyamadığı bir sürü kitap (elbet bir gün) vardır. Şiiri çok sever. Yazmaya çalıştıydı da olmadı o şimdilik, sadece okuyor ve hissediyor. Son olarak bu sene kendi enstrümanını buldu. Bu enstrüman elinden düşürmediği mavi ukulelesi.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol