“Bir arada yaşamı savunalım” şiarıyla hep birlikte yıllardır mücadele eden ve kendilerine mutaassıp toplumlarca reva görüleni reddeden LGBTİ hareketinin bir savunucusu da Fatima kadın.

Fatima Talep, İspanya’nın Badalona bölgesinde meclis üyesi ve son zamanlarda adını “Müslümanların yüz karası” olarak duyduğumuz bir kadın. Bu şekilde yaftalanmasının sebebi ise eşcinsel bir çiftin nikâhını kıyması. Bu yaftalanmayla da kalmayıp sosyal medya üzerinden ve bazı gazetelerden birçok hakaret dolu mesaj alan Fatima ise şöyle bir mektupla muhataplara cevabını iletmiş:

Bizlerin temiz bir havaya, mutlu yaşayacak bir ortama ihtiyacımız var. Bunu sağlayacak tek şey ise dünyamızı ırkçılıktan ve fobilerden kurtarmaktır, bütün azınlıkları toplumun geneline kabul edip, onları yargılamadan kabul etmektir. Kendinizi komşularınızdan soyutlarsanız, onlar ile iletişime geçmezseniz, onların kültürlerini anlamaya çalışmazsanız, onların da sizin gibi olduklarını göremez, onlara karşı korku ve nefret beslemeye başlarsınız. Ama onları kabul edip, değiştirmeye çalışmadan sadece güler yüzle karşılarsanız, o zaman dünya çok daha yaşanası bir hâl alacaktır. İşte o zaman stereotiplerden kurtulup, kulaktan dolma önyargılardan sıyrılıp, kendi yaşamımızla ilgili kararları kendimiz alabiliriz.”

Kendisine yöneltilen saldırılara kulak asmadığını dile getiren ve cesur bir şekilde davranışlarının, fikirlerinin arkasında duran güzelimiz kadınımız Fatima’yı yürekten kucaklıyoruz. Heteroseksist ablukaya boyun eğmeyen davranışının da tüm insanlığa örnek olmasını ve bu tutuculuğa karşı direnişin, olgunlaşıp toplumsallaşarak içselleştirilmesini diliyoruz. Teşekkürler Fatima.