Ana SayfaYaşamLGBTİ+LGBT üzerine giriş niteliğinde

LGBT üzerine giriş niteliğinde

-

Bugün, burada, LGBT hakları için… Uzatmayalım. Birçok arkadaşımızdan duymuşuzdur: “Benim de eşcinsel arkadaşım var.” Peki, kim bu eşcinsel/transseksüel arkadaşlar? Eşcinsel nedir? Transseksüel nedir? Bir nesne midir? Ruh mudur? Mit midir? Bir dedikodu mudur? Kadın mıdır yoksa erkek mi? Bir şeye inanır mı? Yer mi, içer mi? Görünür mü? Görünmez mi? Sen mi? Ben mi? Yoksa üst komşun olabilir mi? Belki de bastırılmış duygularıyla ailen tarafından evlenmek zorunda bırakılan ablandır? Ya da abin mi?

Tüm bu tuhaf soruların aslında ne kadar figüratif olduğunu bilen bilsin. Biz bilmeyene bakalım. Zaten, en basitinden okul toplulukları gibi yerel topluluklarda, kendi içinde takılmanın biterek artık başka başka kimselere anlatılmasının gerekliliğinden hareketle; azıcık bilgilenmek isteyen, kulaklarını biraz olsun açıp anlamayı, empati kurmayı yeğleyen okuyuculara ithaf edelim bu yazıyı.

Ben, bir ibne olarak yazıyorum ve bunu söylemekten zerre kadar çekinmiyorum, utanmıyorum, sıkılmıyorum! Şimdilerde olmasa da çocukluk zamanlarımdan travmatik nitelikte sayılabilecek şekilde arkamdan “ibne” diye de bağırıldı, alay konusu da oldum, şiddete de maruz kaldım! İşte tam olarak bu yüzden bir aradayız ve örgütleniyoruz! “Ben şiddete ve ayrımcılığa maruz kalmadım, arkamdan kimse ibne diye de bağırmadı”(*) diyerek kenara çekilmiyoruz!

Lgbti Rusya
LGBTİ Rusya (Kaynak: NBC News)

Mevzu şu ki yukarıda bahsettiğim üzere eşcinsel insanlar, çoğunlukla böylesine travmalarla büyümüş insanlar. Yaralılar, dolayısıyla yaralıyorlar. Kendi adıma söyleyeyim, yaralamaya devam edeceğim! Lafım, sözüm ona o çok ahlaklı anne ve babaların oluşturduğu toplumumuza: Yani herkese. Siz evinizde bacakları uzatmış, çayınızı yudumlamış, TV’de zaplarken ve üzerine heteroseksist bakış açınızın size bahşettiği o küfürlerinizi döktürürken, birileri sizden daha fazlasını yapıp LGBT bireylere hakaret ediyor, aşağılıyor, dövüyor, hastanelik ediyor, bazen de onları “canı istediği için” öldürüyor! Sonuç olarak, hiçbir işe yarayamayacağı düşünülen “ibne” milletimiz göz göre göre, feryat figan içinde can veriyor! Bir allahın kulu da engel olmuyor! Aksine, “Bir ibne silindi yeryüzünden, daha ne?” diyor. İbne öldüğüyle kalıyor, sevenlerinin gözü de yaşlı… Katili bir şekilde haksız tahrik indirimi ve tazminat gibi ayrıcalıklarından(!) yararlanıyor ve sonrasında elini kolunu sallaya sallaya dolaşabiliyor. Ve dünya, o andan itibaren biraz daha yaşanılamayacak bir yere dönüşüyor.

Meksika LGBTİ
Meksika’da LGBTİ karşıtı şiddete tepki için düzenlenen protestodan bir görüntü.

Nerede kaldı insan hakları? Birileri sizin çocuğunuzu öldürse ne yapardınız? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Bu soruya, bütün kimliklerinden arınmak suretiyle kendini en başında “insan” olarak tanımlayanlar cevap vermeli.

“Sana ne ki benim giydiğim dar pantolondan? Sana ne benim yüzümdeki fondotenden? Sana ne gözümdeki takma kirpikten? Niye gözlerin silikon memelerime takılıyor? Niye mini eteğim, herkes giydiği halde, odak noktan? Niçin önce yüzüme bile bakmadan başka yerlerimi düşünüp iğrendiğini gerekçe gösteriyorsun? Niçin erkek gibi görünmeme saydırıyorsun? Niçin ‘kadın kadına nasıl oluyor ki?’ diye alay konusu oluyorum? Neden ‘heteroseksüel’ erkeklerin fantazi dünyasını renklendiren bir metaya dönüştürüyorsun?”

“Ben seni, kendini heteroseksüel olarak tanımlıyorsun diye ve –en başında, toplumun en küçük yapıtaşı olan ailende dışlanmamak olmak üzere ve parlak bir geleceğe sahip olabilecek niteleliklerin en baş belası olan yönelimini toplumsal normlara uydurabildiğin üzere- heteroseksüel olmanın avantajlarını kullanıyorsun diye yargılamadım. Annem ve babam da muhtemelen heteroseksüeldi ama emin olamıyorum. Çünkü cinsel yönelim skalası çok geniş. Kaldı ki bilsem ne olur bilmesem ne? Odaklandığımız yerler başka, anlıyor musun? Ben bilmediğim şeyler hakkında yorum yapmazken, sen bilmediğin/bilemediğin/bildirilmediğin şeylere sayıp sövüyorsun! Eşcinsel/transseksüel insanlar da o bilmediklerin arasında, fakat bunu kabul dahi etmiyorsun! Biraz olsun ön yargılarını kenara bırakırsan, bizlerin de birer seks makinesinden ve sadece eğlence sektörüne “malzeme” olmaya değer, heteroseksizmi eğlendirecek nitelikte insanlar olmadığımızı anlayabilirsin bence. Anlarsın anlarsın. Sen de insansın!”

Putin Eşcinsel Eylem
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Soçi Olimpiyatları öncesi, “Eşcinsellik pedofiliden farksızdır” açıklamasından sonra düzenlenen protestodan.

“Eşcinsel nedir? Transseksüel nedir?” sorularına en güzel yanıtı yazayım: insandır. İnsan, insan… Ötesi yok. Bırakalım bu cinsiyet meselelerini. Kadınsa kadındır, erkeğim diyorsa erkek… Ya da belki hiçbir şey… Sana, bana mı kaldı kimin ne olduğunu sorgulamak böylesine kişisellik kokan şeylerde?

(*) Heteroseksüelmiş gibi görünüp, yeri gelince eşcinselleri utanmadan yeren samimiyetsiz ve ikiyüzlülükte sınır tanımayan gizli eşcinselleri kastediyorum. Böylelerinden her şey beklenir! Aman ha, dikkat!

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol