Okuma süresi: 3 dakika

Mart ayından itibaren Ankara’nın futbol severlerinin dayanışmasıyla oluşan endüstriyel futbola karşı Özgür Lig, Pazar günü Ankara’da açılıyor.

Baştaki fikrimiz boş bir arsayı işgal edip buraya kendimiz bir toprak saha yapmak ve maçları da bu sahada oynamaktı. Şimdilik, en azından ilk ligimizi halı sahada oynamaya; kendi toprak sahamızı yapma fikriniyse bu lige katılan herkesin vizyonu olarak hazırda bekletmeye karar verdik. Böylece halı saha ligimiz aracılığıyla birbirimizi tanıyıp, kendi toprak sahamızı yapmak için organize olabileceğiz.

Cinsiyetçi, türcü, homo/transfobik, etnik ayrımcılığa yer veren her türlü söylem ve tavır, oyundan ve ligden çıkartılma sebebi

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığının ligden çıkarılma sebebi olarak kabul edildiği ligde, LGBTİ’ler de kendi takımlarıyla yer alacak.

Erkek egemen futbol dünyasını kırmak için kadın katılımı önemli

“Katılımcıların tamamı lige kadın katılımının önemli olduğu, bunun erkek egemen futbol dünyasını kırmanın ve kadınların rahatça girebileceği bir alana dönüştürmenin önemi konusunda hemfikirdi. Ancak bu konuda bir zorunluluk getirip getirmeme hususunda bir anlaşmaya varılamadı. Bir grup katılmak isteyen kadınların zaten katılacaklarını, dolayısıyla zorunluluk getirmenin gereksiz olduğunu savunurken; diğer grup zorunluluk getirmenin “zaten katılacak” kadınlar dışında başka kadınların da rahatlıkla takımlara girebilmelerini, “ben oynamayı bilmiyorum” gibi nedenlerin önemini yitirmesini sağlayacağını, böylece gerçekten kadınlara açık bir futbol ortamı yaratılabileceğini savundu.

Özgür Lig 1
Fotoğraf: Ebru Durupınar

Sonuç olarak bu konuda kesin bi karara varılamadı. Bir öneri kararı olarak her takımda en az bir kadın oynamasında uzlaşıldı. Ancak bunun zorunluluk olarak ifade edilip edilmeyeceğine tüm takımlar belli olduğunda, hep birlikte tekrar konuşulmasına karar verildi.”

Buluşma ve toplantılar sonucu, Özgür Lig dün itibariyle kurallarının da bulunduğu manifestosunu yayınladı:

ÖZGÜR LİG ANKARA UZLAŞISI

1. Futbol borsada değil arsada oynanır. Özgür lig, maçların toprak sahada oynanmasını tavsiye eder. Ancak bu yıl toprak saha bulamadığımız için ve bir aradalığımızı artırmak amacıyla şimdilik maçlarımızı halı sahada oynama kararı aldık. İşgal edebileceğimiz bir arazi bulunur bulunmaz maçlarımız toprak sahada oynanmaya başlanacaktır.

2. Özgür Lig’de kararlar her takımın en az 1 temsilcisinin bulunduğu toplantılarda alınır.

3. Özgür Lig, endüstriyelleşmeden sahada kalabilmeyi hedefler. Amatörlük temel esastır. Bu sebeple ve amaçla, kati suretle futbol lisansına sahip oyuncu ve antrenörleri takım kadrolarında kabul etmez. Ligin kendisi, takımlar ya da tek bir oyuncu bile reklam amaçlı sponsorlukları kabul edemez.

4. Özgür Lig’de maçlar 60 dakika sürer.

5. Her maça iki takım da 3’ü yedek olmak üzere 10 oyuncuyla sahaya çıkar. Oyunculardan herhangi bir yeterlilik beklenmez oynamak isteyen herkes oynar. Oyuncu değişikliği sayısı iki takımın kararına göre değişebilir.

Fotoğraf: Ebru Durupınar (Kaynak: Kaos GL)
Fotoğraf: Ebru Durupınar (Kaynak: Kaos GL)

6. Katılımcı takımların, önceden belirlenen tarihe kadar oyuncu kadrosunu bildirmesi gereklidir. Belirtilen tarihten sonra transfer yapmak yasaktır. Takım kadroları maksimum 14, minimum 7 oyuncuyla oluşturulur. Oynayacak takımlar arasındaki iletişimle bu kuralda esnemeler yapılabilir.

7. Ligin açılış tarihi kesinleştirildiğinde kura çekimi ile lig takvimi kesinleştirilir. Maçlar önceden belirlenen tarihlerde ve sahalarda oynanır. Tarih ve yer değişikliği sadece maçı oynayacak 2 takımın ortak kararıyla, mazeret bildirilerek yapılır. Bu kural katılımı artırmak amaçlıdır.

8. Özgür Lig maçlarında önceden belirlenmiş hakemler yoktur. Eğer takımlar isterlerse ortak belirledikleri, eşi/dostu hakem yapabilirler. Hakem olmadığı sürece de kararlar ortaklaşa alınır. Oyuncun böyle dedi kuralı geçerlidir.

9. Maç esnasında plastik ya da metal çivili krampon giymek olası sakatlıkları engellemek adına yasaktır.

10. Oyuncuların, rakip oyuncuları ya da takım arkadaşlarını rahatsız edecek/sakatlayabilecek özellikte takılarla sahaya çıkmaları tavsiye edilmez. Buna aynı zamanda ağır kokulu parfümler ve kremler de dahildir.

11. Oyuncular sahaya kendilerinin veya diğer oyuncuların sağlıklarını tehlikeye atacak düzeyde alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında çıkmamalıdır.

12. Sahada olan sahada kalır. Yengi ve yenilgilerin kanıtladığı bir şey yoktur.

13. Özgür Lig her türlü cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimden kişileri ligde yer almaları için davet eder. Özgür Lig’de cinsiyetçi, türcü, homo/trans fobik, etnik ayrımcılığa yer veren her türlü söylem ve tavır oyundan ve ligden çıkartılma sebebidir.

14. Puanlama sistemi; kazanana 3, beraberlikte 2, kaybedene 1 puan şeklinde olacaktır.

[ezcol_1half]Print[/ezcol_1half]

[ezcol_1half_end]Özgür Lig, Facebook grubu üzerinden, Maçların Dikmen’deki halı sahada, 5 Nisan’dan başlamak kaydıyla, her pazar, saat 17:00-20:00 arasında yapılmasına karar verdiklerini açıkladı. Takımlar ise şöyle:

FC Bakunin
KaraKızıl
Ankara Ekspresi
100. Yıl Bostan Korkulukları
100. Yıl Garipspor
Gelengiler
Tek Yumruk
Solfasol
Hayalgücü
Atletik Baraka
Sosyologlar
Kaos LB[/ezcol_1half_end]

Turnuva usulünün play-off şeklinde değil lig şeklinde olması gerektiğini ve futbolun amatör ruhunu koruması gerektiğini savunan Özgür Lig, endüstriyelleşen futbola karşı duruşuyla, her takımda kadın, erkek, transseksüel, interseksüel bireylerin katılımını teşvik etmesiyle, tepeden inme değil hep birlikte alınan kararlar esasına dayalı manifestosuyla şimdiden geniş bir kitlenin odağı haline gelmeye başlamış, futbol severlerin dikkatini çekmiş görünüyor.

Yalnız dikkat, “ben oynamayı bilmiyorum” mazaretten kabul edilmiyor! Herkes sahaya!