Okuma süresi: < 1 dakika

[dropcap]L[/dropcap]GBTİ bireylerin, diğer sözlüklerde maruz kaldıkları ötekileştirilmeye karşı 4 yıl önce kurulmuş olan Ayı Sözlük ekibinden gönüllüler tarafından hazırlanan internet dergisi Homojen Dergi’nin ilk sayısı Ayırmadan Sevijen başlığıyla 5 Eylül’de yayınlandı.

Bir dergi düşün ama bu kez içinde sen, ben yok. Onlar var. Sana kendilerini anlatmaya çalışacaklar, belki kendinle de yüzleşeceksin. Çünkü onların işi açılmak. Onlar dediysek öyle fazla uzaklara bakmana gerek yok. Aynı havayı soluduğunu düşün sadece. Ama sakın tanıdıktan sonra sevmeye çalışma onları, hoşgöründen de istifade ettirme, saygı da duyma. Sadece anlamaya çalış ve ayrıştırma. Bırak homojen kalsınlar.”*

Homojen Dergi

İlk sayısında Demet Sağıroğlu ve Selma Sonat ile yaptıkları röportajın bulunduğu dergide toplumsal analizler, sağlık, LGBTİ haberleri, sanat haberleri ve incelemelerinin yanında yemek tarifleri de var.

Homofobinin, nefret cinayetlerinin, ötekileştirmenin ve daha nice nefret eylemlerinin kol gezdiği ülkemizde, LGBTİ bireylerin var olduğunu bağıran mecraların sayısının artmasına sağladıkları katkıdan dolayı Ayı Sözlük ekibine teşekkür ediyor ve Homojen Dergi’ye yayın hayatında başarılar diliyoruz!

Homojen Dergi’yi buradan okuyabilirsiniz.

*İlk söz, Homojen Dergi