Okuma süresi: 2 dakika

Bilim insanlarına göre, Güney Afrika’da keşfedilen kemik kalıntıları Homo naledi adı verilen insan türüne ait. Homo naledi’lerin beyinleri daha küçük ve omuzları kolayca tırmanabilmek için evrilmiş.

Kâşifler iki yıl önce, Johannesburg’un 30 mil kuzeybatısında bulunan Rising Star mağarasında araştırmalara başladı. Yirminci yüzyılın ilk yarısında, Güney Afrika’nın bu bölgesinde insan türünün atalarına ait birçok fosil ortaya çıkarıldı ve bölge Cradle of Humankind (İnsanlığın Beşiği) adıyla anılmaya başlandı. Steven Tucker ve Rick Hunter, mağaranın el değmemiş köşelerini keşfetmeyi umuyordu.

Tucker ve Hunter, mağaradaki araştırmaları sırasında, Superman’s Crawl adı verilen dar bir geçit kullandı. Geniş bir oyuğu geçtikten sonra, bir kayanın tepesine tırmanan ikili sarkıtlarla donanmış bir kovuğa ulaştı. Tesadüf eseri yerdeki bir çatlağa ayağı sıkışan Tucker, yer altına uzanan dar ve dik bir oyuk daha keşfetti.

Yaklaşık 9 metre uzunluğundaki yeni geçit, kalsit kütleleri, akmataşı parçaları ve kemiklerle doluydu. Kemikler birçok fosilin aksine ağır değildi ve taşla kaplanmamıştı. Buldukları alt çene kemiğindeki dişler sağlamdı ve bir insan türüne ait olduğu kesindi. Kemiklerin bulunduğu oyuğa Dinaledi (Yıldızlar Oyuğu) adı verildi. Mağara girişinden neredeyse 1 km uzaklıkta ve yalnızca dar geçitlerle ulaşım sağlanıyor.

Johannesburg Witwaterstand Üniversitesi profesörlerinden paleoantropolojist Lee Berger ve ekibi, keşif üstüne mağaradaki çalışmaları hızlandırdı. Neredeyse tamamlanan kazı sonucunda 15 kişiye ait olabileceği düşünülen bin 550 örnek toplandı: Kafatasları, çene kemikleri, kaburga kemikleri, ayak kemikleri… Kemiklerin bir kısmı modern insanla oldukça benzerlik gösteriyor, bazılarıysa neredeyse Australopitekus kadar ilkel.

homo naledi 1 560 cm küp hacme sahip Homo naledi kafatası, modern insanın neredeyse yarısı kadar.

Homo naledi 2 3 boyutlu taramalarla gözlenen kavisli parmaklar. Bu özellik, türün kayalara ve ağaçlara tırmanmış olabileceğini gösteriyor.

“Rising Star Hominin”

Homo naledilerin hangi zaman aralığında yaşamış olduğu henüz bilinmiyor. Tahminlere göre boyları yaklaşık 1 buçuk metre, kilolarıysa 45-50 kg arasında değişiyor.

homo naledi 3 Kaynak: National Geographic