Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerLGBTİ+’larla güncel sanat sergisi başlıyor

LGBTİ+’larla güncel sanat sergisi başlıyor

-

Dramaqueer Sanat Kolektifi’nin, Ankara ve Mersin’de başlattığı “LGBTİ+’larla Güncel Sanat Atölyesi” sergiye dönüşüyor, Ankara’da “İradeyse Hepsi Ben”, Mersin’de ise “Gittim, Gelecem” şiarıyla kapılarını açıyor.

Dramaqueer Sanat Kolektifi’nin, Ankara ve Mersin’de eş zamanlı olarak düzenlediği “LGBTİ+’larla Güncel Sanat Atölyesi” meyvelerini veriyor. “Lgbti+’ larla Güncel Sanat Sergisi”, Ankara’da “İradeyse Hepsi Ben”, Mersin’ de ise “Gittim, Gelecem” şiarıyla kapılarını açıyor.

gncel-sanat-sergisiGeçtiğimiz ay başlayan “Kent, ben/kimlik ve kentte birey/kendi olma” odaklı atölye çalışmaları sonucunda ortaya çıkan eserler Ankara’da “İradeyse Hepsi Ben”, Mersin’de ise “Gittim Gelcem” başlıkları ile sergi oluyor.

İki farklı şehirde, farklı yaşamlar süren LGBTİ+’ların bir araya gelmesiyle, kişisel-beraber üretimin deneyimlerini paylaşan atölye katılımcıları sizleri ilk sergilerine bekliyor.

Gittim, Gelecem

Mersin, lubunyanın doğduğu fakat bir türlü bağ kuramadığı şehir. İlk heyecanlarını coşkularını yaşamaya başladığı fakat bir yerden sonra dar gelen alanlarına mini şortunu sığdıramadığı yer. Kaçmayı hayal edinmiş lubunya, belki de yeni heyecanlar keşfetmek ve tüm baskılardan kurtulup özgür olmak istedi.

Sonuçta zaten şehir lubunyayı iterken, lubunya çoktan gitmenin hayalini kurmuştu bile. Şehir kim olduğuyla değil ne olduğuyla ilgilendiği sürece arasındaki bağ kuvvetlenmeyecek de. İşte bu yüzden diyoruz ki “Gittim Gelecem” bir gün dönüp gezemediğimiz sokaklarda tekrar dolaşacağız daha anlamlı, daha coşkulu” diyen Mersinli atölye katılımcıları herkesi 12 Ekim saat 18.00’da bekliyor olacak.

Sergiyi gezmek isteyenler için açık adres: İnönü Mahallesi, 1405 Sokak, Umut Apt. 29/1 Zemin Kat, Yenişehir/Mersin

İradeyse Hepsi Ben

Ankara’da gündelik yaşamın tekrarı sırasında devlet binalarının önünden yürüyerek geçiyor, otobüslere meclise yakın yerlerde biniyor, okulumuza ve işimize buralardan geçerek varıyoruz. Politik değişimlerin çoğu gibi devir teslim törenlerini de trafik tıkanıklığından fark edebiliyoruz. Ve hep şunu söylüyoruz ’Her zaman hedef gösteriliyoruz’.

Yaşadığımız bomba travmalarını bir kenara, üzerine bir karanfil koyarak andıkça anıyor ve sergi politikamızı LGBT ve aktivizmle yeniden üreterek Milli İrade Meydanımıza ithafen ‘İradeyse hepsi ben’ diyoruz” diyen Ankaralı atölye katılımcıları ise yine 12 Ekim saat 18.00’da herkesi Haymatlos Mekan’a bekliyor olacak.

Katılmak isteyenler için açık adres: Konur 2 Sokak, İnceler Apt. No: 73 Kızılay/Ankara

Geçtiğimiz ay başlayan atölye çalışmaları Mersin 7 Renk ve Pembe Hayat Derneklerinin ev sahipliğinde gerçekleşmişti.

Dramaqueer kimdir?

Geçmişleri çok evvele dayanan bir grup sanatçı ve aktivistten oluşan Dramaqueer Sanat Kolektifi 2015′te kuruldu. Kolektif üyeleri AGUSAD’nin (Antakya Güncel Sanat Derneği) kurucu üyeliğini yapıp birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapmıştır. Toplumsal cinsiyet ve beden politikaları üzerine sanatsal üretim şekillerine, popüler olanı da ekleyerek yol alan kolektif üyeleri “drama meyilli” hallerini queer tavırlarıyla birleştirmektedir.

Kolektif katıldığı 5. Kuirfest Film Festivali ,“Seni Burada Bekliyoruz” projesinin ardından, 2. Mersin Onur Haftası “Muammalı Çok Hummalı” sergisini gerçekleştirdi.

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol