Okuma süresi: 2 dakika

Bu çocuklar çok iyi!

Fresno Bee’nin haberine göre, cinsiyet normları giderek bulanıklaşmaya başladıkça, Kaliforniya’daki bir lisenin öğrencileri kendi jenerasyonlarının inançlarını yansıtmayan katı kıyafet kurallarına karşı geliyor.

Clovis’teki Buchanan Lisesi’nin erkek öğrencileri okullarının kıyafet düzenleriyle alakalı katı kurallarına karşı gelmek için elbise giyerken kız öğrenciler yakalı tişörtler giydi. Bu katı kuralların içine uzun saçın ve küpenin yasak olması ve etekler hakkındaki kurallar da giriyor; eteklerin sadece kızlar için şart olması gibi. Jaden Smith de onlardan biri.

Gençlerin cinsiyet ile alakalı geleneklere bağlı olmadığı ve androjen modaya yönelen tavırları artık bir sır değil. Androjen moda kadınların erkek kıyafetleri içine girmesi şeklinde tanımlanabilir.

dresscode (2)

Bir öğrenci 2 bin 500 imzalı, katı kurallara karşı yazılmış bir dilekçe hazırladı ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) bu konunun geçmişte olduğu gibi yine mahkemeye taşınmasını ümit ediyor.

code2

Fresno Bee’ye konuşan ikinci sınıf öğrencisi Kristen Van Orden, yaşına göre çok olgun bir konuşma sergileyerek, “Erkekler kendi cinsel kimliklerini kıyafetlerle ifade etmeyi hak ediyorlar; ya geleneksel erkek görünüşüyle ya da daha feminen bir görünüşle” dedi ve ekledi “Giyinmek, bireyin eğitimini belirleyemez.”code1

SPL995221_004Kaynak: Details