Okuma süresi: 2 dakika

Lush; bitmek tükenmek bilmeyen bir çabayla, doğayı insanlığın yıkıcı ve acımasız eğilimlerinden kurtarmak için kısa bir süre önce 2017 Bahar Ödülü’nü devreye soktu. Daha önceki Lush Ödülü’ne benzer olarak, bu ödül de dünyanın her yerinden bireyleri, kuruluşları ve toplulukları güçlendirme amacını taşıyor. Bu herhangi bir fikir de olabilir, daha önce kurulmuş bir organizasyon da, bir kampanya grubu da. Lush Ödülü’nden farklı olarak, Bahar Ödülü özellikle yenilenme fikrine odaklanmış durumda. Ödül yılda bir kere gerçekleştirilecek yüksek prestijli bir konferansta verilecek. Bu konferans kazananların tecrübelerini paylaşmaları ve dünyayı eski görkemli günlerine döndürme potansiyeli olan yenilenme fikri için bilinç uyandırmak amacıyla gerçekleştirilecek.

Yenilenme alanında çalışan ve herkese açık olan Bahar Ödülü, genellikle zarar görmüş çevreleri onaracak ve yenileyecek sistemlere olanak verme amacı taşıyor. Bu sistemler çevresel, sosyal ve ekonomik sorunların üstesinden gelmek için daha “bütünleyici” bir yaklaşıma odaklılar.

Lush; sorunlu alanları oldukları gibi bırakmak yerine, yenilikçi insanları bu alanların restorasyonu için teşvik ediyor. 200 bin poundluk ödül Uluslararası Projeler, Genç Projeler, Gerçekleşmiş Projeler ve Bireysel İlham dallarına paylaştırıldığından; özellikle bilimin ötesinde bir özellik taşıyor. Bir şekilde yenilenme ile ilgili olduğu sürece, bu sadece bir fikirden, politikayı etkileyen veya ekolojik ve sosyal sistemleri geliştirmek için çalışan bir lobiden ibaret de olabilir. Bahar Ödülü düzgün bir çevreye katkıda bulunmak için enerjiyi, doğal kaynakları ve maddeleri koruyan ve çoğaltan bütün girişimleri destekliyor.

Lush gibi; çevresel ihtiyaçların oldukça yoğun olduğu böyle bir zamanda, sorunu düzeltmeyip servetine servet katan değil de servetini sorunu düzeltmek için kullanan şirketlerin olduğunu görmek insanın içini rahatlatıyor. Her ne kadar hükümetler çevresel sıkıntılara karşı çözümler üreten projeleri finanse etmekte tereddüt ediyor ve yer yer geç kalıyor olsa da, sadece uluslararası ve insancıl dış görünüşleriyle prim yapmaya çalışmaktansa daha fazlasını yapmaya çabalayanları görmek harika.

Lush Bahar Ödülü; yalnızca insanları yenilenebilen enerjisi, onarılabilir ekosistemleri olan bir nesilde yaşamaya ve beraberliği büyütmeye değil; aynı zamanda toplumları daha da güçlendirmek için birlikte çalışmaya teşvik ediyor.

“Yenilenme” sektörde çalışan profesyonellerin olduğu kadar, diğer insanların da bireysel bazda ilgilenebileceği bir alandır. Product Care Association (Ürün Bakım Topluluğu), federal olarak anonim, kar amacı gütmeyen bir ürün idare şirketidir. Bu şirket kendini, özel atıkların geri dönüşümünü insanlar adına kolaylaştırmaya adamıştır. Britanya Kolumbiyası’ndan başlayıp Kanada’ya kadar genişlemiş; boya ve piller gibi istenmeyen ürünleri biriktirmiştir. Bu gibi ürünleri, doğaya zarar vermeden yenilenebilsin ve yeniden kullanılsın diye geri dönüşüm programlarına almıştır. Bunun gibi çabaları Lush’ın da dikkatini çekmiş olacak ki; birlikte inşa ve yenileme girişimlerinde bulunuyorlar. 2017’nin Bahar Ödülü’nün ilk yılı olmasına rağmen, umarız ki bu ödül çevresel sıkıntıları ortadan kaldırabilecek alternatifler sunmayı sürdürür ve yenilikçi, ilgi çekici girişimleri desteklemeye devam eder.

Kaynak: The Plaid Zebra