Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıMadrid hayvan hakları sınavını başarıyla geçti

Madrid hayvan hakları sınavını başarıyla geçti

-

Madrid’de zafer hayvan hakları savunucularının! Türkiye’de ise kazanan şimdilik yine kötülük!

İspanya’nın başkenti Madrid’de yerel bir hayvan hakkı örgütü olan El Refugio’nun yıllar süren kampanyası sayesinde “hayvanların terkedilmesi, sokakta yaşama savaşı veren hayvanların ve barınaklardaki hayvanların öldürülmesi” yasaklandı. Hayvan hakları savunucuları zaferi sokaklarda kutladı.

Nacho Paunero yaptığı açıklamada; “Bugün hayatımızın en mutlu günlerinden biri. Kuruluşumuz 19 yıldır Madrid ve çevresini hayvanların öldürülmediği bir alan yapmaya çalışıyoruz. Hedefimize ulaşana dek mücadele etmekten vazgeçmeyeceğimizi söylemiştik, nihayet bu amacımıza ulaştık!” dedi.

El Refugio Eylem
El Refugio’nun İspanya’da yaptığı yaratıcı protestolardan bir görüntü.

Madrid’de bundan sonra, belediye hayvan toplama timleri tarafından yakalanan veya barınakta yaşayan hiçbir hayvan öldürülmeyecek. Yasada aynı zamanda, yasayı çiğneyenlere karşı yaptırım olacak. Madrid’den bu denli güzel bir haber gelirken, Türkiye’den gelen haberler yine içler acısı.

Sabah gazetesinin haberine göre; Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde hasta köpeklerin tedavi edilmek, barınaklara teslim edilmek yerine çöpe bırakılarak ölüme terk edildiği ortaya çıktı. Geçmişte ortaya çıkan barınak görüntülerinin ardından bakanlığın harekete geçmesi fayda etmemiş ki; çöpe bırakılan 200 kadar köpek hastalıktan ve açlıktan ölmek üzere. Bu belediyenin sorumluluğu veya sorumsuzluğu. Bir de bakanlıktan gelen kötü haber var.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı bölge müdürlükleri tarafından Türkiye’nin pek çok ilinde “av turizmi” adı altında bazı yaban hayvanlarının yasal şekilde avlanabilmesi için ihaleler yayınlandı. Hayvan hakkı savunucuları duruma oldukça tepkili. Tabii ki biz de! Av bir spor değildir. Av bir cinayettir ve bu ihaleler de “av turizmi” değil, “cinayet turizmi”dir.

Çengel boynuzlu dağ keçisi (Rupicapra)
Çengel boynuzlu dağ keçisi (Rupicapra)

Bakanlığın açıklamasına göre; ihaleyi kazananlar para karşılığında ayı, yaban keçisi, yaban koyunu, çengel boynuzlu dağ keçisi, kızıl geyik, ceylan ve melez yaban keçisini avlayabilecek. Bazıları yapılan, bazıları yapılacak olan ihalelerde belirtilen rakamlara göre; 15 ayı, 109 yaban keçisi, 4 çengel boynuzlu dağ keçisi avlanacak. Ancak 21 ilde avlanacak olan yaban keçisi, yaban koyunu, çengel boynuzlu dağ keçisi, kızıl geyik, ceylan ve melez yaban keçisi sayısı belirtilmedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na dilekçeyle ihalelerin iptali için başvuran hayvanseverler, yaban hayvanlarının katliamına yol açacak karar için; “Bakanlığın buradan elde edeceği 100 bin dolara ihtiyacı varsa, cebimizden verelim. İhaleleri iptal etsinler” dedi.

HAYKONFED Kurucular Kurulu’ndan Timur Ugan, “Bu katliam ihalelerinin iptal edilmesi gerekiyor. Biz avcılığın spor olmadığı, cinayet olduğunu, tamamen ortadan kaldırılması ve derneklerinin kapatılmasını talep ederken, yurt dışından gelecek profesyonel katillere bunun para karşılığı yaptırılmasını kabul etmiyoruz dedi.

Bakanlığa ihalelerin tamamının iptali için dilekçeyle başvurduklarını da dile getiren Ugan, bakanlık yetkilileri hakkında da yaşam hakkını ihlal gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Ugan, “Gerekirse bu konuda mahkemeye gideceğiz. Bu rezillik her yıl tekrarlanıyor. Bir taraftan sözde korumak için para harcanırken, bir taraftan komik rakamlara yüzlerce hayvan katlediliyor”  şeklinde konuştu.

Kaynak: NTV, Sabah, Çağdaş Ses

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol