Ana SayfaGüncelAlıntıMalta’da da eşcinsel evlilik yasallaştı

Malta’da da eşcinsel evlilik yasallaştı

-

Malta’da eşcinsel evliliğe onay veren yasal düzenleme kabul edildi. Malta bu kararla Avrupa Birliği ülkeleri arasında eşcinsel evlililiği onaylayan 15’inci ülke oldu.

Almanya’dan sonra Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden biri daha eşcinsel evliliği yasal olarak onayladı.

Malta Parlamentosu’nda çarşamba günü süren tartışmaların ardından yapılan oylama ile eşcinsel evliliği onaylayan yasal düzenleme kabul edildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre yapılan oylamada ret oyunun sadece muhalefetteki milliyetçi bir milletvekilinin kullandığı aktarıldı.

Bu yasal düzenleme ile eşcinsellerin evlenmesinin yanı sıra heteroseksüel çiftlerle aynı haklara sahip olarak evlat edinmeleri de mümkün olacak.

Ayrıca yeni yasada, cinsiyeti belli eden “anne,” “baba,” “karı,” “koca” gibi tanımlar yerine cinsiyete işaret etmeyen kavramlar kullanılacak.

Malta Başbakanı Joseph Muscat, bunun “tarihi bir oylama” olduğunu söyledi.

Oylama sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Muscat, “Bunun demokrasinin ve toplumun olgunlaştığını gösterdiğini” belirterek, “artık hepimiz eşitiz diyebiliriz” diye konuştu.

Eşlerin boşanmasına olanak sağlayan yasal düzenlemenin 2011 yılında yapıldığı, nüfusunun çoğu Katolik olan Malta’da eşcinsel evliliğin yasallaşması önem taşıyor.

Alıntı: Gazete Karınca

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

Düzce Üniversitesi’nde soruşturma mobbing uygulayana değil, şikayet edene açıldı

Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde akademik ve idari personele mobbing uygulayan dekan vekili Ayfer Gedikli, üniversite yönetimine çok sayıda delille şikayet edilmesine rağmen...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol