Okuma süresi: 2 dakika

İnsanlar marihuana içmeyi bıraktığında bunun pozitif etkilerini görürler; daha enerjik olunur, bir şeyleri hatırlamak daha kolay hale gelir, paranız cebinize kalır ve bu makalenin konusunda olduğu gibi kişiler şu ana kadar hiç görmedikleri kadar canlı ve gerçek rüyalar görmeye başlarlar. Oysa birçok stoner genelde pek rüya görmez. Peki bunun makalenin konusu ile ne alakası var?

Vice.com’dan Twan Stoffels bu durumu açıklığa kavuşturmak için nörolojist, uyku uzmanı, Avrupa Uyku Araştırması Laboratuvarları, nöroloji ve uyku bozuklukları bölüm başkanı Dr. Hans Hamburger’e danışmış.

Hamburger, bu yenilenmenin bırakanlarla eski içicilerde sık rastlandığını belirtiyor; “Marihuana uykunuzun REM sürecini baskılar. Bir süreliğine ya da tamamen bunu içmeye ara verdiğinizde REM uyku süreciniz serbest kalır ve daha kaliteli bir uyku elde edersiniz.

Yazarın sorusu üzerine doktor REM uyku süreci hakkında da bilgi veriyor: Her gece 4 ya da 5 uyku döngüsünden geçersiniz, her döngüde farklı fazlara geçişiniz yaklaşık doksan dakikadır. Bu döngüler; yüzeysel uyku, derin uyku ve son olarak REM uykusu dur. Rüyalarınızın çoğunu bu REM uykusu sürecinde görürsünüz. Eğer uyumaya devam ederseniz genellikle rüyalarınızı hatırlayamazsınız. Uyanmadan önceki son REM süreci en uzun olanıdır. Ve bu süreçte uyanırsanız gördüğünüz rüyayı hatırlayabilirsiniz.

Uyurken etrafımızda neler olduğunu hatırlamayız çünkü uyku sırasında düşük bilinç seviyesinde bulunuruz. Bu sırada beyniniz gün boyu edindiğiniz bilgileri ve yaşadığınız olayları işler ve sınıflandırır, kaydeder, kısacası onları beyninize doldurur.

Rüyalar bir şekilde gün boyu yaşadıklarınızı beyninizin işlemesine yardımcı olur. Esrar içerek REM uykusunu ve uykunun bir çok fonksiyonunu bastırmış olursunuz. Bu işlevlerden biri de yaşadıklarımızı tekrar yaşayarak onları olduğu gibi kaydetmeye çalışmaktır. Psikolojik etkilerin tüm türleri gene REM sürecinde işlenir. Hatta bu süreçte düşünerek bazı kararlar bile alabilirsiniz. Marihuana içilerek REM süreci baskılandığı için o dönemde rüya görmek zor hale gelir.

Ve uykunuza bu süreç için daha az şans tanıdığınızda ertesi gün dağılmış ve karmaşık hissedersiniz. Belki bu da stonerların işlerini neden hep son dakikada yaptıklarını ya da ertelediklerini açıklayabilir.

Peki tam olarak neden marihuana içmeyi bıraktığınızda rüyalarınız ekstra gerçek ve canlı olur? 

Biz buna geri-tepki (rebound) etkisi diyoruz. Aynı zamanda uyku ilacı kullanan birçok kişide de görülmektedir. Onlar da zamanla uyku ilacına bağımlı hale gelmekteler.

Marihuana içmeyi bıraktığınızda artık REM sürecini ve uyku döngülerini kontrol eden bir etki bulunmadığı için vücut bu kısmı yeniden düzenleyerek işleve koyar ve bu sayede her zamankinden daha gerçekçi ve canlı rüyalar görürsünüz. Diğer bir deyişle vücut süratli-rüya-moduna geçiyor ve bu nedenle daha yoğun rüyalar görüyoruz. Vücut zamanla bu geri-tepki etkisinden kurtularak uyku düzenini kurtarıyor ve yeniden düzenliyor. Ortalama birkaç hafta sonra vücut bu süreci gene normale döndürmüş oluyor.

Kaynak: Vice