Okuma süresi: < 1 dakika

Atık plastikleri yenilikçi bir dokunuşla harikalara dönüştüren Güney Afrikalı sanatçı Mbongeni Buthelezi, yepyeni bir boyama tarzı yarattı ve bu tarza “fantastik plastik” adını verdi.

Buthelezi, plastik boyama sürecine Johannesburg’taki resim atölyesinin bulunduğu sokağı temizleyerek başladı. Daha sonra ısı tabancasıyla renkli plastikleri eritti ve ortaya çıkan karışımı tuvale nefis işler yaratabileceği şekilde uyguladı.

Buthelezi, pahalı boyalar almaktansa var olan maddeleri geri dönüştürmenin daha mantıklı olduğunu fark etmesi sonucunda plastikle çalışma kararı verdi: ”İyi bir sanat her zaman pahalı materyallerle oluşturulmaz… Hayaline ulaşmak için çok paran olmasına gerek yok. Kendi hayatımı tamamen hiçten oluşturdum. Hiçbir şey derken; dışarı çıktım, plastikleri topladım, atölyeme getirdim ve onlarla bir şeyler yaptım. Sanatın hayatımda birçok açıdan çok fazla önemi var. Hislerimi ancak bu şekilde dışa vurabiliyorum. Toplumda anlamlı bir etki bırakmadan ölmek istemem.”

mbongeni-buthelezi-in-his-studio-courtesy-seippel-gallery-cologne-johannesburg Mbongeni Buthelezi

Video, Buthelezi’nin atölyesinde ve sokaklarda, izleyicilerle tekniği hakkında konuşmasını ve bazı portrelerini içeriyor.

Kaynak: One Green Planet