Ana SayfaEkolojiEkoköylerMedeniyetten uzak yaşayanlar!

Medeniyetten uzak yaşayanlar!

-

İnsanların sürdürülebilir küçük toplumlar kurarak, kendi kendine yeten köylerde bağımsız yaşadıkları komünler her geçen gün artıyor.

İngiliz gazeteci ve belgesel yapımcısı Nick Rosen, “Off the Grid”* kitabı için bu komünlerle röportaj gerçekleştirdi. Medeniyetten uzak yaşayan insanlar, gezegen üzerindeki etkilerini azaltmak istiyorlar. Bu toplulukların bazıları kendi kendilerini geçindirmeye çalışıyor; bazısı da kooperatif şeklinde, aynı kafadan insanların oluşturduğu toplulukları oluşturuyor.

Bunlardan birkaçına çok kısaca bakalım:
Orijinal isimleri ile sıraladım.

Three Rivers Recreation Area

1960’ta kurulmuş bu oluşumun 4 bin dönüm arazi boyunca 500’den fazla evi var. Hiçbir ev, güç kaynağına bağlı değil. Altbölümdeki evler, elektrik sağlamak için güneş panalleri, rüzgar türbinleri ve yedekleme jeneratörlerini kullanılıyor. Su ihtiyacı için bazıları su kuyusu yapmış.

Three Rivers Recreation Area (Kaynak: www.bendbulletin.com)
Three Rivers Recreation Area (Kaynak: www.bendbulletin.com)

Greater World Community

635 dönümlük bu komün, dünyanın ilk Yeryüzü Evi olduğunu iddia ediyor. Bunlar, geri dönüştürülen malzemeler kullanılarak inşa edilen çevre dostu evler. Buradaki evler, iki veya daha fazla dönüm alan üzerinde. 347 dönüm üzerinde yürüyüş, bisiklet, park ve açık yeşil alanlar mevcut. 

Greater World Community (Kaynak: www.thestar.com)
Greater World Community (Kaynak: www.thestar.com)

Breitenbush

Detroit yakınlarında, 154 dönüm üzerine kurulmuş bu toplulukta daimi olarak yaklaşık 60 kişi yaşıyor. Hidroelektrik santrali 100 bina için elektrik sağlıyor. Jeotermal kuyular da ısı sağlıyor.

Breitenbush Hot Spring (Kaynak: Wikipedia)
Breitenbush Hot Spring (Kaynak: Wikipedia)

Earthaven

N.C., Black Mountain’da yaklaşık 60 kişinin yaşadığı bu toplumda 35 bina var. Mikro hidro sistem tarafından üretilen güneş panelleri ve hidroelektrik tarafından destekleniyor. Evler ve tarlalar 320 dönüm arazi üzerine kurulmuş. 56 evin bulunduğu bu toplulukta en az 150 insan yaşıyor.

Earthaven Ekoköyü (Kaynak: thinkorthwim.com)
Earthaven Ekoköyü (Kaynak: thinkorthwim.com)

Emerald Earth

Kaliforniya, Boonville yakınlarında kurulan bu topluluk 189 dönüme sahip. Ortak kullanılan mutfak, duş, toplantı alanları mevcut. Odun sobası ve pasif güneş ile ısıtılan dört küçük kabin var. Güneş panelleri ve gaz jeneratörü elektrik sağlıyor.

Emerald Earth (Kaynak: moonsproutadventures.wordpress.com)
Emerald Earth (Kaynak: moonsproutadventures.wordpress.com)

Bu gibi oluşumları görünce insanın şehirlerden kaçası gelmiyor mu sizce de?

* Kitabın tam adı: Off the Grid: Inside the Movement for More Space, Less Government, and True Independence in Modern America.

Off the Grid kavramı medeniyetten uzak yaşayan insanlar için kullanılıyor.

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Bahar geldi: Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli, talihiniz hep bol olsun

Zaman akıp gider... İnsan bu hayattan geçerken nice mevsimleri ve nice baharları da beraberinde yaşar. Belki farkındadır, belki de bilincinde değildir ama kaç kez kim...

Ekoloji ve Kadının Kesişim Noktası: Ekofeminizm

Feminizm, 18. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan ve 1792 yılında Mary Wollstonecraft’ın ''A Vindication of the Rights of Women'' adlı eseriyle akademik alanda yer edinmiştir. Kadın...

AKP ve MHP bu sefer de Eskişehir’deki hayvanlara saldırı hazırlığında

AKP ve MHP Türkiye'nin doğasından öyle nefret ediyor ki hiçbir yerde yeşil, orman, hayvan görmek istemiyorlar. Ağacı odun, hayvanı et ya da zevk malzemesi olarak...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol