Ana SayfaYaşamKadınMenstrüasyon döneminde evsiz bir kadın olmak

Menstrüasyon döneminde evsiz bir kadın olmak

-

Eğer bir kadınsanız yüzünüz temiz olsun istersiniz. Bilirsiniz, iyi hissetmek, güzel kokmak. Menstrüasyon zamanları bizim için hiç de iyi değil.

Menstrüasyon dönemi zor geçer ve rahatsızlık verici bir durumdur.
Her sabah kalkarım ve gündelik temizliğimi yaparım, hiç kimse kötü kokmak istemez. Ve burada hayli zor bir mesele haline geliyor. Uzun zamandan beri bu şekilde yapıyorum.

27 yaşındayım, sokaklarda geçirdiğim sekizinci kışım olacak. Hayli zor bir çocukluk geçirdim, annem ev içi şiddete maruz kalıyordu, yani çok fazla zorluk çekti. Devlet korumasına alındım. Annem vekaletimi tekrar aldı. Yetimhanede olmak istemiyordum, yani orada yaşayamazsınız. On yaşımdan beridir yaşayıp gidiyorum işte. Kendi başımın çaresine baktım.

Artık gidebileceğim bir evim yok.

Annem beni ister mi istemez mi bilmiyorum ama evde çok fazla çocuk var, sanki yerden türemiş gibiler. İşte başıma böyle şeyler geldi.

ABD’deki evsizlerin %39.7’si kadınlardan oluşmakta. 50,000 kadın barınacak bir yerden yoksun ve sokakta yaşamakta.

Eğer kramplarınız başlarsa iyi şanslar, Starbucks’tan su şişesi ya da biraz sıcak su alıp onunla işlerini görüyorlar. Belki de biraz motrin (bir çeşit ağrı kesici) çalabilirsiniz. Birazcık stres verici işte, birden geliverir, ihtiyacınız olanları bulmaya çalışırsınız.

Bir ped almakla yemek yemek arasında karar vermek zorunda kalmamalısınız. Büyük kutu tamponlar muhtemelen 10$ civarında, bu da gündelik kazancımızın yarısı ediyor. İhtiyacım olan tamponları alırsam yemek yemek için hiç param kalmıyor.

Burada tampon ve pedler çok pahalı, yani buradaki Walgreens’teki en ucuz tamponlar bile 7$ civarında. Bu, benim ve erkek arkadaşımın bir öğününden daha pahalı. Karnı doymuş olmaktansa temiz olmayı tercih ederim.

Bu önemsiz bir konu ya da ihtiyacı olanlara öncelikli ürünleri ulaştırmakla ilgili bir şey değil. Bu, kadınlara onurlarını iade etmekle ilgili bir şey.

 

Herkesin kullanımına açık, banyoları olan halka açık parklar gibi yerlerde kalmayı tercih ediyorum. Buraya Thompson Square Park’ına gelip lavaboda temizlenirim. Ve McDonald’ınki gibi büyük bir kap alıp onu suyla dolduruyorum. Genelde bu şekilde dururum, suyu dökebilirsiniz ve sabunu kullanabilirsiniz, tuvaleti de gözeterek iyi bir şekilde temizlenebilirsiniz. Hijyeninizi sağlamaya yönelik en iyi yol bu gibi. İşte başardım.

Eğer sadece birkaç dakikam varsa, her zaman kağıt havlu ya da tuvalet kağıdı gibi şeyler kullanırım.

Restorandaki peçeteler gibi bir şeydi, bilirsiniz büyük beyaz olanlarından.

Ben tuvalet kağıdı ve plastik kutular kullandım. Havlular kullandım.

Pamuk topları. Makyaj Pedleri

Çoraplar kullandım.

Çorabı top haline getirip oraya yerleştirdim.

Ağaran eski bir bluzum vardı onu kullandım.

Duruladım, sıktım, kuruladım ve dört kere filan kullandım.

Bazen işleri yoluna koyamadığımızda sadece otururuz. Çok şükür ki, yeni bir çözüm yolu bulana kadar.

Ve ben de pedlerden kendi tamponumu yapmayı öğrendim. Pedi çıkarın. Elimden geldiğince tampon kullanmaya çalışıyorum ama tamponlar pahalı. Ve tabiki hanımlar ilkin ellerinizi yıkayın. Bakım söz konusuysa İnsanlar genelde ped kullanmaya eğilimlidir. Sonra bu şekilde bağlayın, genelde biraz daha uzun olurlar, sonra buradan bir düğüm atabilirsiniz ve bu sicim şeklini elde edersiniz. İşte bu da son hali.

Tamponlar gereğinden uzun süreler kullanıldığında toksik şok sendromu gibi enfeksiyonlara yol açabiliyor, bu ciddi bir sağlık problemi.

New York City geçtiğimiz günlerde; halk okullarına, hapishanelere ve barınaklara bedava ped ve tampon sağlayan ilk ABD eyaleti oldu.

Malesef kadınların bu ürünlere nereden erişeceğine dair net bir politika yok.

Evsiz olmanın değişik türleri var: barınaklarda kadınlar var, metrolarda kadınlar var, parklarda yatan kadınlar var.

Ben önceden bir barınaktaydım ama uzun zamandır gitmedim. Çünkü artık barınaktaki çoğu kişinin aksine içki ya da uyuşturucu kullanmıyorum. Sokaklarda daha güvenli hissediyorum, daha önce barınakta bulundum ama tekrar gitmek istemiyorum, sokaklarda olmayı seçtim.

Bunun sadece politika değişikliği olarak kalmasındansa tüm ülkede geçerli bir kanun haline gelmesini istiyoruz.

Diğer herkes gibi temiz hissetmek istersin, anlarsın ya.

Ben burada dışarıda olmayı seviyorum. Herkesin bir hikayesi var, görüyorsun ya insanları aslında gerçekten tanımıyoruz, herkesin bir nedeni var.

İşte bu da benim hikayem.

Kaynak: www.youtube.com/watch?v=ABch4VYOJZ0&t=212s

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Mehmet Demiryay
Mehmet Demiryay
Dünyadan bilim/kültür/sanat/politika videolarına altyazı yapıyor, hikayeler anlatıyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol