Ana SayfaEkolojiHayvanlar AlemiMerhaba ili pika, elveda ili pika?

Merhaba ili pika, elveda ili pika?

-

Şimdi sizlere tanıştıracağım küçük tüylü hayvana eminim aşık olacaksınız. Büyük ihtimalle adını bile duymadığınız bu küçük sevimli varlık, Çin’e özgü yani endemik bir hayvandır. Adı ili pika (Ochotona iliensis) olan bu türün bir üyesi 20 yıllık bir aradan sonra ilk defa görüntülendi. Maalesef ili pikaların soyu tükenmek üzere.

Ili pikalar dünyanın en ender ve tehlike altındaki türlerinden biridir. Boyları 20 santim civarında olan bu hayvanların davranışları ve ekolojileri hakkında çok fazla bilgimiz yoktur; fakat otobur olduklarını ve çok az yavruladıklarını biliriz. Çin’deki popülasyonları binin altına düşmüş olan hayvancıklar, ilk defa 1983 yılında Çin’in Kuzeybatısında bulunan Tianshian Dağları’nda keşfedildi. O günden beri ili pikaların popülasyonu yüzde yetmiş oranında tükendi.

Yok oluşa doğru gidiyorlar

Soylarının neden tükenmekte olduğuna dair bilim insanlarının kesin bir yargısı olmasa da, küresel hava kirliliği ve otlak alanlarının tahribatı şüphelenilen sebepler arasında. Popülasyonlarının az bireyden oluşması, az ürüyor olmaları ve dağılım gösterme becerilerinin düşük olması onları yok oluşa götürecek gibi görünüyor.

Zamanında ili pikaları keşfetmiş olan ve şu anda da soylarının tükenmemesi için uğraşan koruma biyoloğu Li Weidong, CNN’e verdiği demeçte, “Bu türü ben keşfettim ve yok oluşlarını izliyorum. Eğer gözümün önünde soyları tükenirse, kendimi çok suçlu hissedeceğim” şeklinde üzüntüsünü ifade etti.

Ili pika

SON YAZILAR

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

Tayland donanması askerleri yanan ve batmakta olan gemiden kedileri kurtardı

Tayland donanması yanan ve batmakta olan bir gemiye terk edilen 4 kediyi kurtardı. Salı günü gerçekleşen kazada öncelikle insan tayfasının boşaltıldığı anlaşıldı. Bu durumda görev...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol