Okuma süresi: < 1 dakika

Şimdi sizlere tanıştıracağım küçük tüylü hayvana eminim aşık olacaksınız. Büyük ihtimalle adını bile duymadığınız bu küçük sevimli varlık, Çin’e özgü yani endemik bir hayvandır. Adı ili pika (Ochotona iliensis) olan bu türün bir üyesi 20 yıllık bir aradan sonra ilk defa görüntülendi. Maalesef ili pikaların soyu tükenmek üzere.

Ili pikalar dünyanın en ender ve tehlike altındaki türlerinden biridir. Boyları 20 santim civarında olan bu hayvanların davranışları ve ekolojileri hakkında çok fazla bilgimiz yoktur; fakat otobur olduklarını ve çok az yavruladıklarını biliriz. Çin’deki popülasyonları binin altına düşmüş olan hayvancıklar, ilk defa 1983 yılında Çin’in Kuzeybatısında bulunan Tianshian Dağları’nda keşfedildi. O günden beri ili pikaların popülasyonu yüzde yetmiş oranında tükendi.

Yok oluşa doğru gidiyorlar

Soylarının neden tükenmekte olduğuna dair bilim insanlarının kesin bir yargısı olmasa da, küresel hava kirliliği ve otlak alanlarının tahribatı şüphelenilen sebepler arasında. Popülasyonlarının az bireyden oluşması, az ürüyor olmaları ve dağılım gösterme becerilerinin düşük olması onları yok oluşa götürecek gibi görünüyor.

Zamanında ili pikaları keşfetmiş olan ve şu anda da soylarının tükenmemesi için uğraşan koruma biyoloğu Li Weidong, CNN’e verdiği demeçte, “Bu türü ben keşfettim ve yok oluşlarını izliyorum. Eğer gözümün önünde soyları tükenirse, kendimi çok suçlu hissedeceğim” şeklinde üzüntüsünü ifade etti.

Ili pika