Ana SayfaYaşamLGBTİ+Mersin Onur Haftası’nın programı açıklandı

Mersin Onur Haftası’nın programı açıklandı

-

“Red” temasıyla yapılacak 4. Mersin Onur Haftası’nın programı açıklandı.

Bu yıl 9-14 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan 4. Mersin Onur Haftası’nın programı açıklandı. 9 Temmuz’da onur yüzüşü ile başlayacak hafta, 14 Temmuz’da Onur Yürüyüşü ile son bulacak.

Geçtiğimiz sene homofobik gruplar tarafından tehdit ve engellemelere rağmen gerçekleştirilen Onur Haftası denize taşmıştı. Bu sene de “Karalara sığmıyoruz”, diyen Onur Haftası Komisyonu, “Yasaklar, baskılar, tehditler bizi engelleyemez; karada, havada, denizde her yerdeyiz şiarı ile yola çıkıyoruz, kentin tamamını istiyoruz” diyor.

Programda bu yıl tüm dayatmalara karşı “Red” temasıyla onur yüzüşü, gece ve seramik sergisi, açılış maçı, reddediliş masalı, ritm atölyesi, alternatif masal yazma, bilgi yarışması, işgal podyumu, yerel örgüt buluşması, söyleşi, forum, yürüyüş ve dayanışma partisi yer alıyor. Etkinlikler farklı mekanlarda gerçekleştirilecek.

Yerel örgütler buluşuyor

Türkiye’nin farklı yerlerinden bir araya gelecek aktivistler, etkinlikte yerel mücadele deneyimleri, kazanımları, zorlukları ve yöntemlerini tartışacak. Yerel örgüt buluşmasında bu sene, Gaziantep ZeugMadi, Adana LGBTİ+ Dayanışması, Antalya BİZ Topluluğu, Kocaeli LGBTİ+ İnisiyatifi, Diyarbakır Keskesor, İstanbul Onur Haftası Komisyonu ve ODTÜ LGBTİ Dayanışması yer alacak. Etkinlikte yerel mücadele deneyimleri, zorlukları ve yöntemleri üzerine konuşulacak.

“Elif’i anıyoruz “

Komisyon adına açıklama yapan Gizem Derin, “Mersin Onur Haftası’nı geçtiğimiz aylarda intihara zorlanan ve intihar ederek aramızdan ayrılan arkadaşımız Elif’e ithaf ediyoruz. Bu nedenle ‘gece sergisi’nde Elif’e yönelik çalışmalar yer alacak.Bu yolla onu yaşatmaya devam edeceğimizi umuyoruz. Hem Elif’i hem de tüm dünyada intihar etmeye zorlanan, nefret cinayetinde öldürülen giden transları da bu sergi ile anacağız” dedi.

Reddine Red

Derin programla ilgili ise şöyle devam etti:

“LGBTİ+ bireylerin cinsel yönelimlerini, cinsiyet kimliklerini kabullenmeyip reddeden ve bize heteronormatif bir yaşam biçimini dayatan tüm baskı biçimlerini bizde ‘Red’ ediyoruz. Onur Haftası boyunca sosyal medyada, reddettiklerimiz üzerinden #4MOH ve #ReddineRed hashtagleriyle paylaşımlar yapılacak.”

Onur Haftası’nın son gününde yer alan onur yürüyüşünün yeri ve saati daha sonra açıklanacak.

Başlık Fotoğrafı: 3. Mersin Onur Yürüyüşü, 2017 Fotoğraf: Yıldız Tar / Kaos GL

Alıntı: KAOS GL 

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol