Ana SayfaKültür & SanatMüzikÖzlediğimiz halleriyle nihayet geri döndü: Metallica

Özlediğimiz halleriyle nihayet geri döndü: Metallica

-

Metallica, efsane albümleri “Black Album”den bu yana hiçbir albümünde, hayranlarını tam anlamıyla tatmin edememiş, hep kendi özünden uzaklaştığına dair eleştiriler almıştı. Grup, 8 yıl sonra çıkardığı yeni albümde ise köklerini hatırlamışa ve özlenen Metallica geri dönmüşe benziyor.

Trash metal devi Metallica, 8 yıl aradan sonra yeni albümünü çıkardı. “Hardwired to Self-Destruct” adını verdiği yeni albümünü çıkaran grup, bir önceki albümü “Death Magnetic”i 2008 yılında çıkarmıştı. Grup bu 8 yıllık süre zarfında ağırlığını, turnelere, konserlere vermiş, arada Lou Reed ile de ortak bir albüm yapmıştı. Metallica, yeni albümünü müzik dünyasıyla buluştururken, albümün yayınlanmasından bir gün önce, bütün şarkıları 2 saat aralıklarla, kendi internet sitesinden klipleriyle birlikte yayınladı. Grup, albümün çıkış parçası Hardwired’ı da, 18 Ağustos 2016‘da hayranlarıyla buluşturmuştu.

metallica-2

“Hardwired to Self-Destruct” grubun tarihindeki 10. albümü. Metallica, müzik dünyasının çok da alışık olmadığı bir biçimde, albümdeki 12 şarkıya da ayrı ayrı klip çekti ve sitesinden yayınladı. Ve üstelik tek bir yönetmenle değil, her şarkı ve klip için, ayrı bir yönetmenle çalıştı. Metallica, gerçekten her anlamda geri dönüşlerinin şaşaalı bir biçimde olmasını istemişe benziyor ve geri dönüş albümü gerçekten de bu heyecanı yaratmayı, en azından şimdiye kadar fazlasıyla başarmış durumda.

metallica-1

İlk dinleyişte ruhunuzu yakalayan riff’ler

Başlıkta da dediğimiz gibi, özlenen Metallica geri döndü, yorumu yapmak mümkün. Niye mi? Öncelikle grubun ilk albümlerini hatırlatan bir sound ile karşı karşıyayız. Riff’ler, melodiler, söz ve vokaller… Hepsi bu albümlerdeki Metallica’yı anımsatıyor. Albümden çıkan ilk parça “Hardwired” de zaten albümün bu doğrultudaki yönünü, bas bas bağırır nitelikteydi.

Saf bir trash metal albümü, diyebiliriz yeni albüme. Metallica, son üç albümüne baktığımızda, farklı müzik türlerine bazı denemeler yapmıştı, bunların arasında grunge müzikten punk müziğe, hatta country müziklerine kadar birçok tür vardı. Bu kez ise ilk albümlerdeki Metallica formülü karşımızda. Gerçekten ilk dinleyişte insanı yakalayan, kulakta yer eden bir riff, birçok şarkıda var. Şarkılar bu riff’lerin etrafında kurulmuş denilebilir. 

Albüm, oldukça hızlı bir biçimde başlıyor. “Hardwired” albümün açılış şarkısı. Sert ve hızlı, hatta albümün en hızlılarından biri çıkış şarkısı seçilmiş. “Kill’em All” dönemlerini hatırlatan bir şarkı.

Albümün ikinci şarkısı; albümün en öne çıkacağını tahmin ettiğim şarkılarından biri “Atlas,Rise!”. Konserlerde özellikle çalınması beklenecek bir şarkı olabilecek “Atlas, Rise!”ın sözlerinde, Yunan mitolojisine göndermeler yapılıyor. Titanlarla birlik olup Olympos’a saldırdığı için, Zeus’un gök kubbeyi omuzlarında taşıma cezası verdiği Atlas’a, rise, yani yüksel, mücadele et, deniyor şarkıda.

Albümün öne çıkan şarkılarından biri de “Moth Into Flame”. Özellikle akılda kalıcı nakaratı ile yine konserlerin gözde parçalarından biri olabilecek potansiyelde.

Grubun kahramanlarından Lemmy’e saygı duruşu

“Murder One” hem şarkı sözleriyle hem de video klibiyle metal müziğin efsane ismi Lemmy’e bir saygı duruşu niteliğinde. Metallica üyelerinin en çok etkilendiği isimler arasında hep saydığı Motorhead’ın lideri Lemmy, geçen yıl hayatını kaybetmişti. “Murder One” Lemmy’nin amfisine verdiği isim olarak biliniyor. Klipte de hem Lemmy hem diğer Motorhead üyeleri görünüyor.

Albümdeki tüm şarkıları, klipleriyle birlikte linkten keyifle dinleyebilirsiniz…

 

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol