Okuma süresi: 3 dakika

Amerikan yerli halkları, kutsal saydıkları topraklarını tehdit eden, Kuzey Dakota Petrol Boru Hattı’na karşı tarihi bir direnişle bir araya geldi. Fotoğrafçı Mico Toledo,  hikâyelerini dinleyip fotoğraflarla belgeledi. 

standing-rock-1Yerli Amerikalılar, Avrupalıların yerleşmesiyle başlayan ve yüzyıllar süren savaş ve soykırımlara maruz kaldı. Amerikan yerlileri, kültür ve dillerinin gitgide yok olmasına, topraklarının bölünerek küçülmesine ve yaşam alanlarında, yaşam standartlarının hızla düşmesine tanıklık etti. 19. yüzyılda imzalanan anlaşmalarla, devlet, yerli halklara değersiz gördüğü toprakları verdi. Ancak bu topraklarda, değerli bir kaynak bulunur bulunmaz anlaşmalar feshediliyordu. Bu kaynaklar başlangıçta, değerli hayvan kürkleriydi, sonrasında altın ve son dönemlerde de petrol oldu.

standing-rock-2Kuzey Dakota’dan Illinois’ye ham petrol taşımak için planlanan 3,8 milyar dolarlık projenin adı Dakota Access Pipeline (DAPL) ya da protestocuların deyimiyle Siyah Yılan. Petrol boru hattının inşası başlamış halde ve Amerikan yerlilerinin kutsal toprakları ve mezarlıklarını da tehdit eden rota, Missouri Nehrinden iki defa geçiyor. Petrol hattındaki olası bir petrol sızıntısı, bölgede yaşayan yerlilerin su kaynaklarına yönelik ciddi bir tehdit oluşturmakla kalmayıp Kuzey Amerika’nın, en uzun nehrinden yararlanan şehirlerde yaşayan 16 milyon insanı da etkileyebilir.

standing-rock-4Fotoğrafçı Mico Toledo, Standing Rock direnişiyle ilgili bir makalenin kendisinde büyük izlenim yarattığını ve kendilerini “Su Koruyucuları” olarak adlandıran protestocuların gözlerinde gördüğü güven ve umudun dikkatini çektiğini söylüyor. Toledo, yazısında, kendisinin gazeteci olmadığını, protestodan ziyade insanlar ve hikâyelerini belgelemek istediğini ekliyor.

standing-rock-5Toledo, Standing Rock’taki direnişçilerin birlik ve aidiyet duygusuna da değiniyor. Ayrıca Su Koruyucuları’nın, günümüz dünyasında tamamıyla kopmuş olan, insan, hayvan ve doğa arasındaki bağı, hâlâ hissettiklerini ve bu yüzden su için savaştıklarını söylüyor.

standing-rock-6Şu sıralarda ise boru hattıyla ilgili direniş için, oldukça kritik bir döneme girildi. Yeni bir gelişme, Toledo’nun gördüğü umudun sönmemekte haklı olduğunu gösteriyor. Norveç’in en büyük bankası DNB, Dakota Petrol Boru Hattı’nın arkasındaki şirketlerde bulunan, toplam 3 milyon dolar değerindeki varlıklarını sattı. Banka, boru hattının inşasının, yüzde onunu finanse eden kredi sözleşmelerini feshetmeyi değerlendiriyor.

standing-rock-7Ayrıca Missouri Nehrinde sondaj yapabilmek için gereken izin değerlendirilme sürecinde. İzin verilse bile, inşaattan sorumlu şirketin, boru hattını bitireceğini vadettiği 1 Ocak 2017 tarihine kadar inşayı tamamlaması olası görünmüyor. Bu tarihe kadar boru hattının tamamlanamaması ise boru hattından sorumlu şirketin, petrol şirketleriyle olan sözleşmelerinin feshedilmesi anlamına geliyor.

standing-rock-8Kaynak: huckmagazine.com