Okuma süresi: < 1 dakika

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, 23 milyon euro sözleşme bedelli İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin yüzde 97’si tamamlandı. Tesis enerji ihtiyacını metan gazını elektrik enerjisine dönüştürerek karşılayacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün Dicle Nehri’ni kirlilikten koruyacak ekolojik ve tarihsel çalışma niteliğindeki İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Projesi bitmek üzere. Deneme testlerinin başladığı tesis; tamamlandığında Dicle Nehri’ndeki kirliliği önemli ölçüde azaltacak. 

Projenin tamamen hayata geçmesiyle birlikte Diyarbakır’dan Basra Körfezi’ne kadar 1900 kilometre yol kat eden Dicle Nehri, ilk kez bir İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne sahip olacak. Atıksu arıtma çamurlarından çıkan metan gazı enerjiye dönerek nehri temizleyecek, hem de doğadan gelen enerjiyle ve doğaya herhangi bir zarar vermeden. 

Metan Gazı Enerji 4

Kent merkezinde 998 kilometreye tekabül eden kanalizasyon hattı aracılığıyla Arıtma Tesisi’ne gelecek pis su, tesiste kurulan ünitelerde arındırıldıktan sonra Dicle Nehri’ne bırakılacak, böylece Dicle Nehri daha temiz akacak.

Metan Gazı Enerji 3Metan Gazı Enerji 2

Kaynak: DİHA