Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıMezbahaya götürülürken kamyondan atlayan hamile domuz Rita'nın hikâyesi

Mezbahaya götürülürken kamyondan atlayan hamile domuz Rita’nın hikâyesi

-

Kesilerek öldürülmek üzere mezbahaya götürülürken kamyondan atlayarak kurtulan hamile domuz Rita ve çocuklarının hikâyesi bu aralar internette en çok paylaşılanlar arasında.

Rita milyarlarca hayvan gibi insanların zevkine, midesine sunulmak üzere insanlar tarafından üretilmiş bir domuzdu. Onun paylaşması öngörülen kader her gün milyarlarca balık, inek, koyun, tavuk, tilki ve daha aklımıza gelmeyen milyarlarca hayvan için de öngörülüyordu.

Rita Domuz

Rita’nın da tek istediği tıpkı diğer canlılar ve bizler gibi yaşamaktı. Fakat insan türü ona bu hakkı tanımıyordu. Rita bu korku ile yüzleşti ve son gün mezbahaya öldürülmek üzere götürülürken kamyondan atladı. Daha sonra “hayvan kontrol birimleri” mucizevi bir şekilde Rita’yı sadece köpekler ve kediler için ayrılmış olan bir barınağa gönderilmeden önce yakalamayı başardılar.

Animal Place adlı hayvan barınağı Rita’yı yuvalandırmak istiyordu, fakat kimse bu fikir için harekete geçmedi. Animal Place’de Rita dışında inekler, koyunlar ve tavuklar da vardı. Bir süre sonra Rita tam 14 yavru domuzcuk dünyaya getirdi. Yavrulardan 9’u yaşamayı başardı. Barınak ise Rita’yı yuvalandırmaktan vazgeçti.

Rita Domuz 2

Şimdi Rita ve çocukları mutlu bir aile olarak çamurun, otların, samanların arasında yaşıyorlar. Rita ve çocuklarının mutluluğunun sonsuz olmasını diliyor ve aynı umudu tüm hayvanlar için içimizde saklı tutuyoruz.

Tabağınızda önünüze gelen her et parçası Rita gibi mutlu olma şansı varken bu hakkı insanlar tarafından gasp edilmiş Ritaları temsil ediyor.

Vicdanımızın yanısıra bilim de bize onların birçok konuda bizden farksız olduğunu ifade ediyor: “Zevk ve acıyı, mutluluğu ve ıstırabı hissetme kabiliyetleri esas alındığında, insanlar ve hayvanlar arasında fark yoktur” – Charles Darwin

Kaynak: Inside Edition

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Kronstad
Kronstad
Özgürlük bireyin kendisinde başlar. Kavramak gerekir önce. Anlamak yetmez, bilmek yetmez. Kavrayıp şaşırmak gerekir. O zaman anlarız etrafımızı saran kölelik kafesinin nasıl da içinde olduğumuzu. Köle olmak istemiyorsak köle olmamayı öğrenmeliyiz. Eğer istersen asla köle olmazsın.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol