Kesilerek öldürülmek üzere mezbahaya götürülürken kamyondan atlayarak kurtulan hamile domuz Rita ve çocuklarının hikâyesi bu aralar internette en çok paylaşılanlar arasında.

Rita milyarlarca hayvan gibi insanların zevkine, midesine sunulmak üzere insanlar tarafından üretilmiş bir domuzdu. Onun paylaşması öngörülen kader her gün milyarlarca balık, inek, koyun, tavuk, tilki ve daha aklımıza gelmeyen milyarlarca hayvan için de öngörülüyordu.

Rita Domuz

Rita’nın da tek istediği tıpkı diğer canlılar ve bizler gibi yaşamaktı. Fakat insan türü ona bu hakkı tanımıyordu. Rita bu korku ile yüzleşti ve son gün mezbahaya öldürülmek üzere götürülürken kamyondan atladı. Daha sonra “hayvan kontrol birimleri” mucizevi bir şekilde Rita’yı sadece köpekler ve kediler için ayrılmış olan bir barınağa gönderilmeden önce yakalamayı başardılar.

Animal Place adlı hayvan barınağı Rita’yı yuvalandırmak istiyordu, fakat kimse bu fikir için harekete geçmedi. Animal Place’de Rita dışında inekler, koyunlar ve tavuklar da vardı. Bir süre sonra Rita tam 14 yavru domuzcuk dünyaya getirdi. Yavrulardan 9’u yaşamayı başardı. Barınak ise Rita’yı yuvalandırmaktan vazgeçti.

Rita Domuz 2

Şimdi Rita ve çocukları mutlu bir aile olarak çamurun, otların, samanların arasında yaşıyorlar. Rita ve çocuklarının mutluluğunun sonsuz olmasını diliyor ve aynı umudu tüm hayvanlar için içimizde saklı tutuyoruz.

Tabağınızda önünüze gelen her et parçası Rita gibi mutlu olma şansı varken bu hakkı insanlar tarafından gasp edilmiş Ritaları temsil ediyor.

Vicdanımızın yanısıra bilim de bize onların birçok konuda bizden farksız olduğunu ifade ediyor: “Zevk ve acıyı, mutluluğu ve ıstırabı hissetme kabiliyetleri esas alındığında, insanlar ve hayvanlar arasında fark yoktur” – Charles Darwin

Kaynak: Inside Edition