Ana SayfaDuyurular & EtkinliklermezopArt Söyleşileri: “İran'da Çağdaş Sanat: Performans Sanatı”

mezopArt Söyleşileri: “İran’da Çağdaş Sanat: Performans Sanatı”

-

mezopArt söyleşilerinin ikincisi, A Corner in the World X Bomontiada ALT ev sahipliğinde 12 Haziran günü gerçekleşecek. 
İstanbul- mezopArt, A Corner in the World X Bomontiada ALT ev sahipliğinde gerçekleştireceği “İran’da Çağdaş Sanat: Performans Sanatı” başlıklı söyleşisinde İranlı çağdaş sanatçılar Esha Sadr ve Ramin Etemadi Bozorg’u ağırlayacak. Söyleşide İran’da çağdaş sanat ortamı, performans sanatı, İran ve Türkiye’den sanatçıların birlikte üretiminin olanakları ile sanatçıların son dönem projeleri konuşulacak.

Esha Sadr

Sanat ve Mimarlık Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi ile mezun olan Esha, zamanını Prag, Viyana ve Tahran arasında geçirdiği dönemde doktorasını “Tiyatro, Film ve Medya” üzerine aldı.

Esha, birçok kültürlerarası ve disiplinlerarası sanat projesinde çalışmaktadır. Belgesel film, tiyatro, performans sanatı, video sanatı ve yazı alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Esha, 2012’den beri İran, ABD, Fransa, Almanya, Fas’ta performanslar sergiledi. 2011’den bu yana 100’den fazla 1dk’lık sessiz videodan oluşan “Yaşamın Küçük İtirafları” adlı video art ve metin serisine devam etmektedir. Ayrıca, yeni medya ve tiyatroda birçok sanat eleştirisi yayınlandı.

Ramin Etemadi Bozorg

Ramin, 2001 yılında İran Sanat ve Mimarlık Üniversitesi resim bölümünden mezun oldu. İran’da ilk defa ortaya çıkan pek çok yeni medya projesinde yer aldı. Geçmiş çalışmaları, İran tarihindeki ilk performans ve video sanatları örneklerindendir.

Ramin, çalışmaları aracılığıyla, yaşadığı toplumunun özellikleri sebebiyle kısmen yasaklanmış veya unutulmuş olan merhameti ifade eder. Sosyo-politik olaylardan, konuşulmayan en kişisel şeylere kadar her şeyi sürekli olarak belgelendirir.

Ramin, on dört kişisel sergi (resim, heykel, video sanatı), on beş performansa imza atmış ve ayrıca İran, ABD, Kanada, Almanya, İsviçre, Avustralya, Türkiye, Fas, İngiltere, UAF, Ermenistan ve Çin’de yetmişten fazla grup sergisine, sanat festivallerine, Expo ve Bienallere katıldı.

Tarih: 12 Haziran Salı
Saat: 18:00-20:00
Etkinlik Mekanı: Bomontiada ALTEtkinlik herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.
Etkinlik dili Türkçe ve Farsça’dır.

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol