Okuma süresi: 2 dakika

Yaşadığı topraklara önem veren ve ekolojinin tahribatına karşı olan gönüllülük esasına dayalı her hareketin yanında olmak her bilinçli bireyin farkındalığı ile daha büyük bir önem kazanıyor. Özellikle haziran ayından itibaren ülkemizde yaşanan orman yangınlarının sayısı ciddi bir artış gösteriyor.

Yerel kaynaklar ve bölgeye giden heyetler tarafından alınan bilgiler doğrultusunda yangınların doğu bölgelerimizde Lice başta olmak üzere Diyarbakır ve ilçeleri, Şırnak, Hakkâri, Siirt ve Mardin illerinde yoğunlukla yaşanıyor. Bölgede yaşanan askeri operasyonlar, stratejik olarak çıkarılan yangınların bir kısmı bazı yerleşim yerlerine kadar ulaştığı zaman yerel halkı da zarara uğratıyor. Yazılı ve görsel basında da yer bulan yangın haberleriyle ve halk bölgedeki durumdan haberdar ediliyor. Haziran ayı boyunca internet sitelerinde de konuyla ilgili birçok haber yapıldı.

Ekolojik tahribat herkesi ilgilendiren bir sorun

Adrasan
Adrasan

Batı illerimizde de yaşanan orman yangınlarının ekolojik tahribat sonuçları, yalnızca olayın yaşandığı bölge için değil ilk etapta yakın komşu bölgelerine, daha sonra tüm dünyaya yayılan bir felakettir. Haziran ayında Fethiye’deki Kabak Koyu’nda meydana gelen yangın hem tatilciler hem de bölge halkında büyük paniğe yol açtı. Kabak Koyu gibi ulaşımın zor olduğu bölgelerde çıkan yangınların itfaiye ekibinin olay yerine ulaşımı ve yangının kontrol altına alınması açısından da büyük zorluk teşkil ediyor. Bu yangın ormana sıçramadan kontrol altına alınsa da 19 bungalovun kül olup bitmesi ve birçok canlılığın, yaşam alanlarının telef olması korkunçtu. Ortaya çıkan fotoğraflar bir hayli üzücü oldu.

Haziran ayında Antalya’da da yaşanan korkutucu yangınlardan biri de Adrasan’da yaşandı. Adrasan bilindiği üzere turizm açısından Antalya’nın gözde yerlerinden. Kontrol altına alınamayan ve gittikçe büyüyen yangının bazı tatil yerleşim yerlerine sıçraması sonucu herhangi bir insan zarar görmese de birçok insan dışı canlı yaşamı yok edildi. Daha sonra yerli ve yabancı turistlerin kaldıkları yerlerden tahliyesi gerçekleştirildi.

Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nden orman yangınları ile ilgili çağrı var

Mezopotamya Ekoloji Hareketi artan yangınları araştırmak amaçlı duyarlı ekolojistleri ve duyarlı kuruluşları bölgeye bir heyet çerçevesinde gelmeye çağırıyor. Ekolojist, insan hakları savunucusu ve duyarlı diğer STK ve sosyal hareketlerinden oluşan heyet çevreyle ilgili incelemelerde bulunacak. 23 Temmuz’da Diyarbakır’da başlayacak olan incelemeler 25 Temmuz’a kadar devam edecek. İnceleme süreç boyunca Lice ve diğer alanlarda sürdürülebilir. Bilgi almak ve inceleme heyetinde yer almak isteyen herkesi bölgeye bekleyen Mezopotamya Ekoloji Hareketi’ne destek olmak için internet sitelerinden ve Facebook hesaplarından onlarla irtibata geçebilirsiniz.

www.mezopotamyaekolojihareketi.org
E-posta: [email protected]
Facebook: /mezopotamyaekolojihareketi

Başlık Fotoğrafı: 2015 Lice yangınından, Ahmet Ün